knieja bullet Co szumi w kniejach
Filmy
Og³oszenia
Forum dyskusyjne
Galerie zdjêæ
Opowie¶ci z kniei
Kuchnia my¶liwska
Kalendarz
Znalezione w sieci
Kynologia
Akty § Prawne
 
Strona g³ówna
 
 
 
 
 
 
Og³oszenia
login: has³o:
Zapomnia³em has³a Zarejestruj siê!
     

Wzorce ras

Seter Irlandzki czerwono-bia³y

HISTORIA
Istnienie w Irlandii czerwonych i czerwono-bialych seterów udokumentowane jest ju¿ w wieku XVII.

Poza Irlandi± ma³o kto wie o istnieniu dwóch ras Seterów Irlandzkich. Seter Irlandzki Czerwono-Bia³y jest niew±tpliwie ras± starsz±, z której w wyniku ¶wiadomej, selektywnej hodowli wyewoluowa³ seter o jednolicie czerwonym umaszczeniu, bowiem dawne "ptaszniki", które przyby³y z kontynentu do Irlandii, z cala pewno¶ci± nie by³y jednobarwne. Na wszystkich starych obrazach mo¿emy zobaczyæ d³ugow³ose psy my¶liwskie ma¶ci czerwono-bialej. Kiedy na pocz±tku drugiej po³owy XIX wieku Setery Irlandzkie pojawi³y siê na ringach wystawowych, by³o wiele nieporozumieñ odno¶nie ich w³a¶ciwego umaszczenia, wtedy istnia³o mniej wiêcej tyle samo psów czerwonych i czerwono-bialych. Pó¼niej jednak odmiana mahoniowa sta³a siê znacznie liczniejsza, a koñcu XIX stulecia jednolicie czerwony Seter Irlandzki usun±³ w cieñ Setera Czerwono-Bia³ego, który sta³ siê tak rzadki, ¿e s±dzono i¿ wygin±³. W 1944 roku za³o¿ono w Irlandii klub, którego celem mia³o byæ uratowanie odmiany czerwono-bia³ej. Niestety na niewiele siê to zda³o i po koniec lat 60-tych XX wieku do ksiêgi hodowlanej wpisywano zaledwie 7 czerwono-bia³ych szczeni±t. Powo³ano zatem do ¿ycia komitet, którego zadaniem by³o opracowanie planu hodowlanego tej odmiany setera. Rasa znalaz³a zapalonych mi³o¶ników i uda³o siê j± uratowaæ od ca³kowitego wyginiêcia. W 1989 roku FCI uzna³o setera czerwono-bia³ego jako w³a¶ciw± i odrêbn± rasê. Obecnie przedstawiciele tej rasy pojawiaj± siê do¶æ licznie na wielu kontynentach, jednak w Polsce s± one ma³o znane.


OPIS

IDEALNY PIES MY¦LIWEGO
Przede wszystkim seter to legawiec, który ma za zadanie znale¼æ zwierzynê, id±c po tropie. Dziêki wyj±tkowo wra¿liwemu wêchowi potrafi nie tylko rozró¿niaæ silne zapachy, ale równie¿ te najbardziej ulotne. Potrafi równie¿ wêszyæ w biegu nie trac±c nawet s³abego tropu. Pies stara siê podej¶æ do zwierzyny i nie sp³oszyæ jej. Kiedy wytropi³ ofiarê przylega³ do ziemi (st±d nazwa) i czeka³ na nadej¶cie my¶liwego, nastêpnie wycofywa³ siê z linii strza³u. Pocz±tkowo setery nie przynosi³y zwierzyny, jednak z czasem aportowa³y i przynosi³y zwierze do my¶liwego. Wspó³czesne legawce zaznaczaj± zwietrzenie zwierzyny raczej poprzez stójkê ni¿ poprzez przyleganie do ziemi.
Seter Irlandzki Czerwono-Bia³y jest wyj±tkowo wytrwa³y i odporny, a na dodatek zwinny i ruchliwy - ale to, co naprawdê czyni z niego wy¶mienitego pomocnika my¶liwego to jego wyj±tkowy instynkt i jego wrodzona inteligencja. Poniewa¿ psy tej rasy chêtnie siê podporz±dkowuj± przewodnikowi i ogólne rzecz bior±c s± do¶æ ³agodne, dlatego te¿ s± pojêtne i ³atwe do uk³adania. Seter Irlandzki Czerwono-Bia³y jest ca³kowicie skoncentrowany na osobie przewodnika, wiêc niechêtnie zapuszcza siê na ³owy na w³asn± rêkê, a raczej towarzyszy swemu panu. Jest jednocze¶nie ca³y czas czujny i chêtny do wspó³pracy. I co najwa¿niejsze, a do¶æ rzadkie w¶ród psów: Seter Irlandzki Czerwono-Bia³y aportuje samorzutnie, bez specjalnego szkolenia. My¶liwi bardzo chwal± cechy u¿ytkowe setera czerwono-bia³ego, jest on du¿o bardziej wytrzyma³y ni¿ seter irlandzki ma¶ci jednolicie mahoniowej, szybszy i bardziej uleg³y ni¿ seter szkocki gordon. Uwielbia wodê, a w pogoni za aportem bez wahania skoczy w najbardziej rw±cy nurt rzeki i najg³êbsze jezioro. Jest bardzo dok³adny w swej pracy i szuka do upad³ego postrzelonego ptactwa.
Jest on prawdziwie rasowym psem o budowie atlety. Szuka w galopie z wysoko uniesiona g³owa, co sprawia, ¿e nadaje siê przede wszystkim do pracy w polu, choæ radzi sobie równie¿ doskonale w lesie i na bagnach. Jest psem wra¿liwym, a szkolenie jest spraw± prost±. Jest psem przyjacielskim, pos³usznym, inteligentnym i lubi±cym pracê. Potrzebuje poza tym du¿o ruchu, ale mimo silnego instynktu ³owieckiego nie ma sk³onno¶ci do ucieczek.

ZACHOWANIE I TEMPERAMENT:
Je¶li chodzi o porównanie charakteru setera jednolitego i czerwono bia³ego, to ten drugi jest zdecydowanie bardziej arystokratyczny i szybciej siê uczy, a co za tym idzie jest z nim mniej problemów wychowawczych. Jego uszy s± tak¿e wy¿ej osadzone, szersze i krótsze. W³os na koñczynach i ogonie jest równie¿ nieco krótszy, budowa cia³a za¶ bardziej masywna i krêpa ni¿ u jego mahoniowego kuzyna. Sprawia ³agodne i przyjazne wra¿enie, pod którym wyra¼nie wyczuwalne jest zdecydowanie, odwaga i ¿ywio³owo¶æ. Seter Irlandzki Czerwono-Bia³y jest niezwykle przyjacielskim, niezawodnym i ³atwo ucz±cym siê psem my¶liwskim. Mocny, harmonijnie i proporcjonalnie zbudowany, nie ociê¿a³y. Bardziej atletyczny ni¿ szlachetny. Seter Irlandzki Czerwono-Bia³y jest hodowany g³ównie jako pies my¶liwski i powinien byæ oceniany przede wszystkim od strony u¿ytkowo¶ci.
Choæ nie jest stró¿em z powo³ania, potrafi zmusiæ nieznajomego do zachowania odpowiedniego dystansu. Je¶li chodzi o obce dzieci to s± zawsze pe³ne ciep³a dla nich i prêdzej je zali¿± ni¿ ugryz±. Psy wyczuwaj± osoby o dobrych i z³ych zamiarach, a zdarzaj± siê i takie które obcemu nie pozwol± wej¶æ na ich teren i nawet smako³ykiem ich siê nie da przekonaæ. Gdy upatrz± sobie "podejrzan±" osobê, bêd± szczêkaæ i warczeæ dopóki ta osoba nie zniknie im z oczu.

PIELÊGNACJA
Bujny w³os setera b³yszczy sam z siebie i nie wymaga ¿adnej szczególnej pielêgnacji, jednak im czê¶ciej go czeszemy tym jest ³adniejszy. Wystarczy starannie wytrzeæ psa rêcznikiem, je¶li przemoknie i metalowym grzebieniem wyczesaæ z w³osa kawa³ki ga³±zek i ¼d¼b³a traw (oraz resztki b³ota...). Dla psów czêsto biegaj±cych po lesie konieczna jest sta³a kontrola stanu skóry - czy nie wkrêci³y siê w ni± kleszcze - obejmuj±ca tak¿e kontrolê uszu, kontrolê oczu, przejrzenie ³ap, czy nie wbi³o siê nic w poduszki palców a tak¿e wycinanie d³ugiej sier¶ci pomiêdzy palcami do której przylepiaj± siê grudy b³ota, ¿wirek, rzepy czy nawet ¶nieg. Egzemplarze wystawowe, zdumiewaj±ce jako¶ci± i d³ugo¶ci± w³osa, s± czêsto k±pane z u¿yciem od¿ywki, a w³os na szyi, ³apach, klatce piersiowej i ogonie bywa specjalnie strzy¿ony.

ZDROWIE
Seter Irlandzki Czerwono-Bia³y jest psem tryskaj±cym witalno¶ci± i o jego zdrowie w zasadzie nie trzeba siê k³opotaæ. Psy tej rasy pochodz±ce z dobrych hodowli s± prawie zawsze w dobrym humorze i choruj± zdecydowanie rzadko. Co prawda wystêpuje kilka chorób dziedzicznych jednak wystêpuj± one w miarê rzadko, m.in. dysplazja stawów biodrowych. Seter jest te¿ podatny na zapalenie ucha zewnêtrznego ze wzglêdu na niedostateczne dotlenienie kana³u s³uchowego, ale je¶li jest odpowiednio pielêgnowany nie bêdzie z tym problemów.

IDEALNY PIES RODZINNY
Jest cudownym kompanem dzieci pod ka¿dym wzglêdem. Kocha ka¿d± zabawê, je¶li jest zwi±zana z ruchem (nawet w chowanego). Jest na tyle wiernym i oddanym przyjacielem, ze z pewno¶ci± nigdy nie uczyni najmniejszej szkody dziecku, a nawet z cierpliwo¶ci± znosi³ bêdzie najdziwniejsze pomys³y maluchów. Je¶li odda serce swemu panu czy pani, to mi³o¶æ ta automatycznie obejmie tak¿e wszystkie osoby bliskie przewodnikowi, w tym zw³aszcza dzieci, za które seter czuje siê w najwy¿szym stopniu odpowiedzialny. A w g³êbi serca - jak ka¿dy pies - lubi zabawy i pieszczoty... tak¿e bez w±tpienia doskonale nadaje siê na psa rodzinnego. Mimo, i¿ wymaga du¿o ruchu i spacerów bez smyczy, to dostosowuje siê do ka¿dych warunków, pod warunkiem stawiania mu umys³owych zadañ.

Mo¿e ¿yæ prawie w ka¿dym terenie i klimacie. Mimo i¿ wiêkszo¶æ mówi, ze setery nie nadaj± siê do domu jest to nieprawda. Seter Irlandzki Czerwono-Bia³y nie bêdzie sprawia³ k³opotów w domu o ile zapewni siê mu odpowiedni± dawkê ruchu na ¶wie¿ym powietrzu.
Z innymi psami kontaktuje siê doskonale, a z kotem bêdzie ¿yæ w przyja¼ni, trzeba tylko mieæ trochê cierpliwo¶ci.


WZORZEC FCI
Wzorzec FCI nr 330
Kraj pochodzenia - Irlandia

Klasyfikacja FCI: grupa VII - wy¿³y, Podgrupa 2 - wy¿³y brytyjskie i irlandzkie. Wymagane próby pracy.

PRZEZNACZENIE: Najbardziej po¿±dany towarzysz i przyjaciel w domu i na polowaniu. Seter Irlandzki Czerwono-Bia³y jest hodowany przede wszystkim jako pies my¶liwski. Przedstawiony poni¿ej standard rasy powinien byæ interpretowany g³ównie z tego punktu widzenia i wszyscy sêdziowie na wystawach s± zobowi±zani oceniaæ prezentowane psy przede wszystkim od strony ich u¿ytkowo¶ci. Doskonale nadaje siê na psa mieszkaj±cego w domu jak i na typowego psa my¶liwskiego.

Wra¿enie ogólne: Irlandzki seter czerwono-bia³y jest psem my¶liwskim, przyjaznym, niezawodnym i pojêtnym. Jego ³agodny charakter sprawia, ze jest mi³ym cz³onkiem rodziny i dobrym przyjacielem my¶liwego. Irlandzki seter czerwono-bia³y zosta³ wyselekcjonowany g³ownie w celu wykorzystania do polowañ.

Wygl±d ogólny: Mocno umiê¶niony pies o bardzo harmonijnej budowie cia³a, bez cech jakiejkolwiek przesady, raczej atletyczny ni¿ przerasowany.

Charakter: Szlachetny, inteligentny i pe³en pasji pies o przyjaznym zachowaniu, a zarazem zdecydowany, energiczny i odwa¿ny. Szybki w reakcji, odpowiedzialny, niezawodny i odwa¿ny. Wszechstronnie utalentowany pies my¶liwski

G³owa: W stosunku do cia³a stosunkowo szeroka, z wyra¼nym wykrojem. Mózgoczaszka pomiêdzy uszami wysklepiona, guz potyliczny - w odró¿nieniu od czerwonego setera irlandzkiego - niezbyt widoczny. Nos o czystych, prostych liniach.
Zgryz: Szczêki o takiej samej lub prawie takiej samej d³ugo¶ci, zgryz regularny, idea³em jest zgryz no¿ycowy, dopuszczalny jest równie¿ cêgowy.

Oczy: Ciemne, orzechowo-br±zowe lub ciemnobr±zowe, okr±g³e, lekko wypukle, bia³kówki niewidoczne.

Uszy: Osadzone na wysoko¶ci oczu, ale daleko z tylu g³owy, zwisaj±c przylegaj± ¶ci¶le do g³owy.

Szyja: Odpowiedniej d³ugo¶ci, bardzo muskularna, w ¿adnym przypadku zbyt mocna, lekko wygiêta, bez ¶ladów podgardla.

Tu³ów: Silny i muskularny, g³êboka klatka piersiowa z dobrze wysklepionymi zebrami. Grzbiet musi byæ dobrze umiê¶niony i mocny.

Ogon: Umiarkowanej d³ugo¶ci, nie siêgaj±cy poni¿ej stawu skokowego, mocny u nasady i zwê¿aj±cy siê wyra¼nie ku koñcowi. Nie zakrêcony. Noszony na poziomie linii grzbietu lub nieco poni¿ej.
Koñczyny przednie: Dobrze umiê¶nione, ³opatki ustawione wyra¼nie ku ty³owi, ³okcie w ruchu do¶æ lu¼ne, jednak¿e bez odstawiania ich do wewn±trz lub na zewn±trz. Przedramiê proste z widocznymi ¶ciêgnami, ko¶ci mocne, stopy sprê¿yste.

Koñczyny tylne: Szerokie i umiê¶nione, uda d³ugie, ko¶ci ¶ródstopia powinny mieæ odpowiednia d³ugo¶æ. Kolana ugiête prawid³owo, stawy skokowe nisko nad ziemia, równolegle, nie mog± byæ ani zbie¿ne, ani rozbie¿ne. Golenie mocne, dobrze umiê¶nione, o silnych ¶ciêgnach.

£apy: Piêknie uformowane, zwarte, kocie, mocne, dobrze ow³osione miedzy palcami.

Ruch: Charakterystyczny wydajny k³us, energiczny wykrok i posuw. W k³usie g³owa uniesiona wysoko. Ruchy koñczyn tylnych s± p³ynne i bardzo energiczne. Koñczyny przednie poruszaj± siê w linii prostej i unosz± siê p³asko, nisko nad ziemia. Ogl±dane z przodu lub z tylu koñczyny przednie i tylne od piêt w dó³ poruszaj± siê regularnie jak wahad³o. W ¿adnym wypadku nie mog± siê krzy¿owaæ lub zawijaæ.

Szata: D³uga, jedwabista sier¶æ pokrywa zewnêtrzn± stronê uszu i tworzy frêdzle ("chor±gwie") na tylnej stronie koñczyn tylnych. D³uga sier¶æ w pachwinach, na dolnej stronie klatki piersiowej i na mostku, tworz±c frêdzle, pod szyja sier¶æ wyra¼nie d³uga i prosta. Sier¶æ na frêdzli powinna byæ w zasadzie prosta, sp³ywaj±ca g³adko i niezbyt gêsta. Ogon z piêknym piórem. Na g³owie, na przedniej stronie koñczyn, jak równie¿ na pozosta³ych czê¶ciach cia³a sier¶æ jest krotka i g³adka, bez najmniejszych ¶ladów skrêcania, dopuszczalne jest tylko ³agodne falowanie.

Umaszczenie: Podstawowym kolorem jest bia³y z jednolicie czerwonymi ³atami ( biel i czerwieñ powinny byæ wyra¼nie od siebie oddzielone). Obydwa kolory powinny byæ maksymalnie ¿ywe i l¶ni±ce. Cêtkowanie, lecz nie dereszowato¶æ, jest dopuszczalne na czê¶ci twarzowej, stopach, na nogach przednich do wysoko¶ci ³okcia, a na tylnych do stawu skokowego. Cêtkowanie na innych czê¶ciach cia³a, jak równie¿ dereszowato¶æ i drobne nakrapianie s± niedopuszczalne i stanowi± wadê dyskwalifikuj±c±..

Wysoko¶æ w k³êbie: dla psów: od 62 do 66 cm, dla suk: od 57 do 61 cm.

Waga: 25-34 kg

Wady: Wszelkie odstêpstwa od powy¿szego standardu powinny byæ uznawane za wady i oceniane w zale¿no¶ci od stopnia odchylenia.

Wady powa¿ne: Psy i suki nie mieszcz±ce siê w podanych granicach wzrostu.

UWAGA: Samce musz± mieæ normalnie rozwiniête dwa j±dra umieszczone ca³kowicie w worku mosznowym.

d³ugo¶æ ¿ycia – 12-16 lat
wielko¶æ miotu – 5-10 szczeni±t

¬ród³o: Beata Gnyp
 
O nas kontakt Kontakt reklama Polityka prywatno¶ci Reklama strona g³ówna Strona g³ówna
Copyright © 2002 - 2024 knieja.pl.