knieja bullet Co szumi w kniejach
Filmy
Og³oszenia
Forum dyskusyjne
Galerie zdjêæ
Opowie¶ci z kniei
Kuchnia my¶liwska
Kalendarz
Znalezione w sieci
Kynologia
Akty § Prawne
 
Strona g³ówna
 
 
 
 
 
 
Og³oszenia
login: has³o:
Zapomnia³em has³a Zarejestruj siê!
     
« Akty prawne

Regulamin Postêpowania Dyscyplinarnego w Polskim Zwi±zku £owieckim

Rozdzia³ I

 

Zasady ogólne

 

§ 1

 

1.       Regulamin niniejszy reguluje postêpowanie dyscyplinarne prowadzone przed s±dami ³owieckimi i przez rzeczników dyscyplinarnych Polskiego Zwi±zku £owieckiego - zwanego dalej Zrzeszeniem.

 

2.       W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem mo¿na stosowaæ pomocniczo przepisy kodeksu postêpowania karnego.

 

§ 2

 

1.       S±dy ³owieckie i rzecznicy dyscyplinarni prowadz± postêpowania dyscyplinarne w sprawach przewinieñ ³owieckich przeciwko osobom fizycznym - cz³onkom Zrzeszenia o czyny okre¶lone w § 137 statutu Zrzeszenia oraz by³ym cz³onkom.

 

2.       Postêpowanie dyscyplinarne obejmuje:

 

1)       postêpowanie wyja¶niaj±ce;

 

2)       dochodzenie dyscyplinarne;

 

3)       postêpowanie przed s±dem;

 

4)       wykonywanie orzeczeñ.

 

3.       Utrata cz³onkostwa w Zrzeszeniu po pope³nieniu przewinienia ³owieckiego nie stanowi przeszkody do przeprowadzenia postêpowania dyscyplinarnego.

 

§ 3

 

Nie wszczyna siê postêpowania, a wszczête umarza, gdy:

 

1)         czyn nie nosi cech przewinienia ³owieckiego;

 

2)         sprawca w chwili pope³nienia czynu nie by³ cz³onkiem Zrzeszenia;

 

3)         sprawca zmar³;

 

4)         nast±pi³o przedawnienie;

 

5)         postêpowanie dyscyplinarne co do tego samego czynu tej samej osoby zosta³o prawomocnie ukoñczone lub wcze¶niej wszczête toczy siê;

 

6)         s±d lub rzecznik dyscyplinarny uzna, ¿e kary porz±dkowe zastosowane przez organa Zrzeszenia lub ko³a ³owieckiego s± adekwatne do pope³nionego przewinienia i stopnia winy;

 

7)         zachodz± przes³anki wymienione w § 4 ust 3 niniejszego regulaminu.

 

§ 4

 

1.       Po prawomocnym uniewinnieniu obwinionego przez s±d ³owiecki lub prawomocnym umorzeniu postêpowania przez rzecznika dyscyplinarnego, je¿eli nie nast±pi³o przekazanie sprawy zgodnie z ust. 3, organa Zrzeszenia i ko³a ³owieckiego nie mog± stosowaæ za ten sam czyn kar porz±dkowych.

 

2.       Zastosowanie przez zarz±d ko³a ³owieckiego kar porz±dkowych przewidzianych statutem Zrzeszenia, a w przypadku cz³onków niestowarzyszonych w ko³ach ³owieckich, zastosowanie ich przez zarz±d okrêgowy nie stanowi przeszkody do wszczêcia postêpowania dyscyplinarnego o ten sam czyn przez rzecznika dyscyplinarnego i s±d ³owiecki.

 

3.       Je¿eli wina obwinionego nie budzi w±tpliwo¶ci, szkodliwo¶æ czynu nie jest znaczna, obwiniony nie by³ do tej pory karany przez s±dy ³owieckie, rzecznik dyscyplinarny b±d¼ s±d ³owiecki mog± odst±piæ od prowadzenia postêpowania dyscyplinarnego i sprawê przekazaæ zarz±dowi ko³a, a w przypadku cz³onków niestowarzyszonych - w³a¶ciwemu zarz±dowi okrêgowemu - celem wymierzenia kar porz±dkowych.

 

§ 5

 

1.       Rzecznik dyscyplinarny wszczyna postêpowanie po powziêciu informacji o pope³nieniu przewinienia ³owieckiego.

 

2.       Obowi±zek powiadomienia rzecznika dyscyplinarnego o ujawnieniu przewinienia ³owieckiego spoczywa: w przypadku polowañ zbiorowych na prowadz±cym polowanie lub zarz±dzie ko³a, w pozosta³ych przypadkach na organach ko³a i Zrzeszenia.

 

§ 6

 

1.       Obwinionym jest osoba, przeciwko której wszczêto dochodzenie dyscyplinarne.

 

2.       W postêpowaniu dyscyplinarnym obwiniony ma prawo korzystaæ z pomocy obroñcy - cz³onka Zrzeszenia, który nie pe³ni funkcji w jego organach lub nie jest jego pracownikiem.

 

3.       Obwiniony nie ma obowi±zku dowodzenia swej niewinno¶ci ani obowi±zku dostarczenia dowodów na swoj± niekorzy¶æ.

 

4.       Obwiniony ma prawo sk³adaæ wyja¶nienia, mo¿e jednak bez podania powodów odmówiæ ich sk³adania. W tym postêpowaniu nie mo¿e byæ przes³uchiwany w charakterze ¶wiadka.

 

Rozdzia³ II

 

W³a¶ciwo¶æ i sk³ad s±du

 

§ 7

 

1.       Sêdziowie s±dów ³owieckich s± niezawi¶li i podlegaj± jedynie prawu.

 

2.       Dzia³alno¶ci± s±du kieruje jego prezes.

 

3.       Zgromadzenie ogólne sêdziów mo¿e powo³aæ jednego lub kilku zastêpców prezesa. Podzia³ obowi±zków miêdzy zastêpcami ustala prezes s±du.

 

4.       Sêdziowie sk³adaj± przyrzeczenie o tre¶ci:

 

"Maj±c ¶wiadomo¶æ, ¿e sêdziowie s±dów ³owieckich s± niezawi¶li, przyrzekam kierowaæ siê normami prawa i etyki ³owieckiej oraz staæ na ich stra¿y".

 

5.       Na rozprawach sêdziowie i rzecznicy dyscyplinarni wystêpuj± w togach.

 

§ 8

 

1.       W³a¶ciwy do rozpoznania sprawy w pierwszej instancji jest okrêgowy s±d ³owiecki, na terenie dzia³ania którego pope³niono przewinienie ³owieckie.

 

2.       W uzasadnionych przypadkach G³ówny S±d £owiecki na wniosek Prezesa G³ównego S±du £owieckiego, G³ównego Rzecznika Dyscyplinarnego lub w³a¶ciwego okrêgowego s±du ³owieckiego, mo¿e powierzyæ sprawê do rozpoznania w pierwszej instancji innemu okrêgowemu s±dowi ³owieckiemu, przej±æ sprawê do w³asnego rozpoznania lub delegowaæ cz³onka G³ównego S±du £owieckiego do przewodniczenia w sk³adzie okrêgowego s±du ³owieckiego przy rozpoznawaniu sprawy.

 

3.       Spory o w³a¶ciwo¶æ rozstrzyga G³ówny S±d £owiecki.

 

§ 9

 

1.       S±dy orzekaj± w sk³adzie trzech sêdziów, o ile niniejszy regulamin nie stanowi inaczej.

 

2.       Prezes s±du mo¿e zarz±dziæ rozpoznanie sprawy na posiedzeniu przez jednego sêdziego.

 

3.       Sêdzia podlega wy³±czeniu, je¿eli sprawa dotyczy której¶ z osób wymienionych w § 26 ust. 4 lub jest cz³onkiem tego samego ko³a ³owieckiego, co obwiniony lub pokrzywdzony.

 

4.       Stronom przys³uguje prawo z³o¿enia wniosku o wy³±czenie sêdziego, je¿eli istniej± okoliczno¶ci mog±ce budziæ uzasadnione w±tpliwo¶ci, co do jego bezstronno¶ci. Wiedz±c o istnieniu takich okoliczno¶ci, sêdzia powinien sam zg³osiæ wniosek o wy³±czenie siê przed terminem rozprawy. W sk³adzie orzekaj±cym w kwestii wy³±czenia nie mo¿e braæ udzia³u sêdzia, którego dotyczy wy³±czenie.

 

§ 10

 

1.       Organa Zrzeszenia obowi±zane s± udzielaæ pomocy s±dom ³owieckim i rzecznikom dyscyplinarnym. S±dy ³owieckie i rzecznicy dyscyplinarni udzielaj± sobie pomocy prawnej.

 

2.       Zarz±dy okrêgowe i Zarz±d G³ówny Zrzeszenia prowadz± sekretariaty w³a¶ciwych s±dów i rzeczników dyscyplinarnych. Zarz±dy te obowi±zane s± wyznaczyæ protokolanta na rozprawy s±dowe.

 

3.       Sposób prowadzenia akt i repertoriów s±dów i rzeczników dyscyplinarnych, a w szczególno¶ci wzory dokumentów okre¶laj± w porozumieniu ze sob± Prezes G³ównego S±du £owieckiego i G³ówny Rzecznik Dyscyplinarny.

 

 

Rozdzia³ III

 

Rzecznicy dyscyplinarni

 

§ 11

 

Rzecznicy dyscyplinarni prowadz± postêpowania wyja¶niaj±ce i dochodzenia dyscyplinarne, a nadto wnosz± i popieraj± oskar¿enie przed s±dami ³owieckimi i wykonuj± inne czynno¶ci, wynikaj±ce z przepisów niniejszego regulaminu.

 

§ 12

 

W zakresie wykonywania swoich funkcji rzecznik dyscyplinarny jest niezale¿ny od innych organów Zrzeszenia.

 

§ 13

 

Przepisy § 8 ust. 1 dotycz±ce w³a¶ciwo¶ci s±du stosuje siê odpowiednio.

 

§ 14

 

1.       Przepis § 9 ust. 3 i 4 dotycz±cy wy³±czenia sêdziego stosuje siê odpowiednio.

 

2.       O wy³±czeniu rzecznika dyscyplinarnego postanawia G³ówny Rzecznik Dyscyplinarny.

 

 

Rozdzia³ IV

Dochodzenia dyscyplinarne

 

§ 15

 

1.       Po uzyskaniu wiadomo¶ci o zdarzeniu, nosz±cym znamiona przewinienia ³owieckiego, rzecznik dyscyplinarny mo¿e:

 

1)       wszcz±æ i przeprowadziæ postêpowanie wyja¶niaj±ce;

 

2)       wszcz±æ i przeprowadziæ dochodzenie dyscyplinarne;

 

3)       odmówiæ wszczêcia dochodzenia dyscyplinarnego lub wszczête umorzyæ.

 

2.       Postanowienie o wszczêciu dochodzenia dyscyplinarnego przeciwko osobom wymienionym w §148 ust. 3 statutu Zrzeszenia oraz przeciwko rzecznikom dyscyplinarnym i sêdziom s±dów ³owieckich wymaga zatwierdzenia przez G³ównego Rzecznika Dyscyplinarnego.

 

3.       Rzecznik dyscyplinarny wszczynaj±cy dochodzenie dyscyplinarne przeciwko osobom wymienionym w ust. 2 przesy³a odpis postanowienia o wszczêciu dochodzenia dyscyplinarnego do zatwierdzenia G³ównemu Rzecznikowi Dyscyplinarnemu niezw³ocznie po jego wydaniu. W przypadku odmowy zatwierdzenia postanowienie o wszczêciu dochodzenia dyscyplinarnego traci moc.

 

4.       Po uzyskaniu informacji o zdarzeniu, nosz±cym znamiona przewinienia ³owieckiego, w przypadku, gdy nie jest znana osoba sprawcy, oraz w przypadku, gdy okoliczno¶ci zdarzenia nie wskazuj± jednoznacznie, i¿ jest to przewinienie ³owieckie, rzecznik dyscyplinarny mo¿e wszcz±æ postêpowanie wyja¶niaj±ce, które ma na celu stwierdzenie, czy istniej± podstawy do wszczêcia dochodzenia dyscyplinarnego przeciwko cz³onkowi lub cz³onkom Zrzeszenia.

 

§ 16

 

1.       Odpis postanowienia o wszczêciu dochodzenia dyscyplinarnego rzecznik dyscyplinarny dorêcza:

 

1)         pokrzywdzonemu;

 

2)         obwinionemu;

 

3)         zarz±dowi macierzystego ko³a ³owieckiego obwinionego, b±d¼ w przypadku cz³onków niestowarzyszonych z ko³em ³owieckim, w³a¶ciwemu zarz±dowi okrêgowemu do których zwraca siê jednocze¶nie o wydanie o obwinionym opinii;

 

4)         zarz±dom niemacierzystych kó³ obwinionego;

 

5)         w³a¶ciwemu zarz±dowi okrêgowemu Zrzeszenia.

 

2.       Po wszczêciu dochodzenia dyscyplinarnego rzecznik dyscyplinarny zwraca siê do G³ównego S±du £owieckiego o dostarczenie danych dotycz±cych karalno¶ci ³owieckiej obwinionego.

 

3.       Je¿eli istnieje uzasadnione podejrzenie, ¿e przewinienie ³owieckie mo¿e stanowiæ tak¿e przestêpstwo lub wykroczenie ¶cigane z oskar¿enia publicznego, rzecznik dyscyplinarny niezw³ocznie zawiadamia o tym w³a¶ciwego prokuratora lub jednostkê policji. Zawiadomienie nie wstrzymuje biegu postêpowania dyscyplinarnego.

 

§ 17

 

1.       Je¿eli rzecznik dyscyplinarny uzna, ¿e dochodzenie dyscyplinarne dostarczy³o dowodów winy obwinionego, sporz±dza wniosek oskar¿ycielski wraz z uzasadnieniem i odpisem dla obwinionego, który wraz z aktami sprawy sk³ada s±dowi ³owieckiemu.

 

2.       We wniosku oskar¿ycielskim nale¿y dok³adnie opisaæ zarzucany obwinionemu czyn, wskazaæ czas i miejsce jego pope³nienia oraz naruszone zasady i przepisy kwalifikuj±ce ten czyn jako przewinienie ³owieckie okre¶lone w § 137 ust. 1 statutu Zrzeszenia.

 

3.       W przypadkach przewinieñ ³owieckich okre¶lonych w § 137 ust. 2 statutu Zrzeszenia rzecznik dyscyplinarny we wniosku powinien okre¶liæ nazwê s±du, datê prawomocnego wyroku i przedstawiæ s±dowi ³owieckiemu jako dowód potwierdzony odpis wyroku.

 

4.       W przypadkach okre¶lonych w § 142 ust. 2 statutu Zrzeszenia do wniosku oskar¿ycielskiego powinien byæ do³±czony odpis prawomocnego orzeczenia s±du.

 

5.       Rzecznik dyscyplinarny mo¿e - za zgod± obwinionego - do³±czyæ do wniosku oskar¿ycielskiego wniosek o ukaranie obwinionego za zarzucany mu czyn bez przeprowadzenia rozprawy i wymierzenie mu okre¶lonej we wniosku kary.

 

6.       Je¿eli zachodz± warunki do wyst±pienia z wnioskiem, o którym mowa w ust. 5, a w ¶wietle zebranych dot±d dowodów wyja¶nienia obwinionego nie budz± w±tpliwo¶ci, dalszych czynno¶ci dowodowych w dochodzeniu mo¿na nie przeprowadzaæ.

 

§ 18

 

1.       Je¿eli okoliczno¶ci przytoczone w zawiadomieniu o przewinieniu ³owieckim lub informacje zebrane w postêpowaniu wyja¶niaj±cym nie daj± podstaw do wszczêcia dochodzenia dyscyplinarnego albo wyst±pi± przes³anki wskazane w §3 regulaminu - rzecznik dyscyplinarny odmawia wszczêcia dochodzenia dyscyplinarnego.

 

2.       Je¿eli dochodzenie dyscyplinarne nie dostarczy³o podstaw do z³o¿enia wniosku oskar¿ycielskiego lub rzecznik dyscyplinarny skorzysta z uprawnieñ wskazanych w §4 ust. 3 - wydaje postanowienie o umorzeniu dochodzenia dyscyplinarnego.

 

3.       Stwierdzaj±c wystêpowanie istotnych nieprawid³owo¶ci w gospodarce ³owieckiej, dzia³alno¶ci ko³a lub jego zarz±du sprzyjaj±cych pope³nianiu przewinieñ ³owieckich, rzecznik dyscyplinarny wskazuje je organom nadrzêdnym w celu ich usuniêcia. Organa, do których skierowano wyst±pienie, maj± obowi±zek powiadomiæ rzecznika dyscyplinarnego w terminie 30 dni od jego otrzymania, o podjêtych ¶rodkach.

 

4.       W przypadku stwierdzenia w dzia³alno¶ci ko³a nieprawid³owo¶ci szczególnej wagi rzecznik dyscyplinarny mo¿e wyst±piæ o zastosowanie wobec ko³a kar porz±dkowych przewidzianych w statucie Zrzeszenia.

 

§ 19

 

O odmowie wszczêcia lub umorzeniu dochodzenia dyscyplinarnego rzecznik dyscyplinarny zawiadamia osoby i organa wymienione w § 16 ust. 1; obwinionemu i pokrzywdzonemu s³u¿y prawo z³o¿enia odwo³ania do s±du ³owieckiego w³a¶ciwego dla rozpoznania sprawy w terminie 14 dni od daty dorêczenia odpisu postanowienia.

 

§ 20

 

1.       Rozpoznaj±c odwo³anie s±d utrzymuje w mocy zaskar¿one postanowienie lub uwzglêdnia odwo³anie i uchyla postanowienie rzecznika dyscyplinarnego, zwracaj±c mu akta w celu skierowania wniosku oskar¿ycielskiego lub uzupe³nienia materia³u dowodowego. Postanowienie s±du jest prawomocne z chwil± jego wydania.

 

2.       Zwracaj±c akta dochodzenia dyscyplinarnego w celu jego uzupe³nienia, s±d wskazuje konkretne czynno¶ci dowodowe, jakie powinny byæ przeprowadzone.

 

§ 21

 

1.       Rzecznik dyscyplinarny powinien zakoñczyæ dochodzenie dyscyplinarne w terminie trzech miesiêcy od daty jego wszczêcia.

 

2.       W uzasadnionych przypadkach na wniosek okrêgowego rzecznika dyscyplinarnego, G³ówny Rzecznik Dyscyplinarny mo¿e przed³u¿yæ ten termin na czas okre¶lony.

 

3.       Termin wskazany w ust. 1 nie biegnie w okresie zawieszenia dochodzenia dyscyplinarnego.

 

Rozdzia³ V

 

Dowody

 

§ 22

 

1.       S±d ³owiecki lub rzecznik dyscyplinarny dopuszcza wszystkie dowody, które mog± przyczyniæ siê do wyja¶nienia sprawy, a w szczególno¶ci:

 

1)         dokumenty;

 

2)         przes³uchania ¶wiadków;

 

3)         oglêdziny i dowody rzeczowe;

 

4)         opinie bieg³ych.

 

2.       S±d ³owiecki i rzecznik dyscyplinarny maj± obowi±zek uwzglêdniania i badania okoliczno¶ci przemawiaj±cych zarówno na korzy¶æ, jak i na niekorzy¶æ obwinionego. Nie daj±cych siê usun±æ w±tpliwo¶ci nie wolno rozstrzygaæ na niekorzy¶æ obwinionego.

 

§ 23

 

Dowody przeprowadza siê na wniosek stron lub z urzêdu. We wniosku dowodowym strona winna wskazaæ konkretne ¼ród³o dowodowe, a tak¿e jakie okoliczno¶ci maj± byæ udowodnione.

 

§ 24

 

1.       Wniosku dowodowego nie uwzglêdnia siê, je¿eli:

 

1)       przeprowadzenie dowodu jest niedopuszczalne;

 

2)       okoliczno¶æ, która ma byæ udowodniona jest ju¿ dostatecznie wyja¶niona zgodnie z wnioskiem lub jest nieistotna dla sprawy;

 

3)       dowód jest nieprzydatny dla stwierdzenia danej okoliczno¶ci lub nie da siê go przeprowadziæ.

 

2.       Oddalenie wniosku dowodowego nastêpuje w formie postanowienia.

 

§ 25

 

1.       Dokumentem jest ka¿dy przedmiot, z którym zwi±zane jest okre¶lone prawo, albo który ze wzglêdu na zawart± w nim tre¶æ stanowi dowód prawa, stosunku prawnego lub okoliczno¶ci mog±cej mieæ znaczenie prawne i znaczenie dla rozstrzygniêcia sprawy.

 

2.       Dowód z dokumentu przeprowadza siê przez odczytanie jego tre¶ci i do³±czenie do akt sprawy w oryginale lub odpisie.

 

§ 26

 

1.       ¦wiadkiem w postêpowaniu dyscyplinarnym mo¿e byæ ka¿da osoba, niezale¿nie od przynale¿no¶ci do Zrzeszenia.

 

2.       Cz³onkowie Zrzeszenia wezwani przez rzecznika dyscyplinarnego lub s±d ³owiecki w charakterze ¶wiadków maj± obowi±zek organizacyjny stawienia siê w oznaczonym miejscu i czasie oraz z³o¿enia zeznañ. ¦wiadek, który nie mo¿e stawiæ siê we wskazanym czasie, powinien niezw³ocznie zawiadomiæ o tym s±d lub rzecznika dyscyplinarnego. Zeznanie ¶wiadka mo¿e byæ zast±pione jego o¶wiadczeniem lub innym pochodz±cym od niego dokumentem.

 

3.       S±d mo¿e zleciæ przes³uchanie ¶wiadka w ramach pomocy prawnej przez najbli¿szy jego miejsca zamieszkania s±d, albo przes³uchaæ ¶wiadka przez wytypowanego sêdziego w miejscu zamieszkania ¶wiadka. Przepis niniejszy stosuje siê odpowiednio do rzeczników dyscyplinarnych.

 

4.       Najbli¿si cz³onkowie rodziny obwinionego tj. rodzice, dzieci, ma³¿onek, rodzeñstwo, powinowaty w tym samym stopniu, osoba pozostaj±ca w stosunku przysposobienia oraz jej ma³¿onek, a tak¿e osoba pozostaj±ca faktycznie we wspólnym po¿yciu maj± prawo odmówiæ z³o¿enia zeznañ. O prawie tym nale¿y zainteresowanych pouczyæ.

 

5.       Przed rozpoczêciem przes³uchania ¶wiadka uprzedza siê go o odpowiedzialno¶ci karnej za zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy.

 

§ 27

 

1.       W razie potrzeby s±d lub rzecznik dyscyplinarny przeprowadza dowód z oglêdzin miejsca, rzeczy, osoby lub zwierzêcia.

 

2.       Rzecz± jest ka¿dy przedmiot, który jest no¶nikiem ¶ladów lub z racji swego istnienia, czy po³o¿enia sam jest ¶ladem istotnym dla rozstrzygniêcia sprawy. Je¿eli przedmiot taki jest w dyspozycji cz³onka Zrzeszenia, osoba ta zobowi±zana jest do okazania tego przedmiotu s±dowi ³owieckiemu lub rzecznikowi dyscyplinarnemu.

 

§ 28

 

1.       Je¿eli okoliczno¶ci istotne dla rozstrzygniêcia sprawy wymagaj± dla ich interpretacji lub stwierdzenia wiadomo¶ci specjalnych, powo³uje siê bieg³ych lub zwraca o opiniê do w³a¶ciwych instytucji.

 

2.       W charakterze bieg³ych nale¿y w miarê mo¿liwo¶ci powo³ywaæ cz³onków Zrzeszenia.

 

3.       Bieg³y sk³ada opiniê na pi¶mie lub do protoko³u.

 

§ 29

 

1.       Wszelkie pisma przeznaczone dla uczestników postêpowania dorêcza siê w taki sposób, by ich tre¶æ nie by³a dostêpna osobom niepowo³anym.

 

2.       W zawiadomieniu lub wezwaniu nale¿y podaæ w jakiej sprawie, w jakim charakterze, miejscu i czasie ma siê stawiæ adresat, a tak¿e uprzedziæ o skutkach niestawiennictwa.

 

3.       Pisma dorêcza siê za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

 

4.       W razie chwilowej nieobecno¶ci adresata w mieszkaniu, pismo mo¿e byæ dorêczone doros³emu domownikowi.

 

5.       Pismo mo¿na równie¿ pozostawiæ osobie upowa¿nionej do odbioru korespondencji w miejscu sta³ego zatrudnienia adresata.

 

6.       Osobom pozbawionym wolno¶ci dorêcza siê pismo za po¶rednictwem administracji odpowiedniego zak³adu.

 

7.       Rzecznika dyscyplinarnego zawiadamia siê o rozprawach i posiedzeniach przez dorêczenie wykazu spraw, które maj± byæ w danym dniu rozpoznane.

 

8.       W razie odmowy przyjêcia pisma lub odmowy albo niemo¿no¶ci pokwitowania odbioru przez adresata i sporz±dzeniu przez dorêczaj±cego na zwrotnym potwierdzeniu odbioru odpowiedniej wzmianki, dorêczenie uwa¿a siê za dokonane.

 

9.       W szczególnych przypadkach mo¿na zawiadamiaæ lub wzywaæ osoby telefonicznie, telegraficznie lub faxem, pozostawiaj±c w aktach notatkê z podpisem osoby zawiadamiaj±cej lub wzywaj±cej.

 

10.   Je¿eli strona, nie podaj±c nowego adresu, zmieni³a miejsce zamieszkania lub nie przebywa pod wskazanym przez siebie adresem, pismo wys³ane pod tym adresem uwa¿a siê za dorêczone.

 

11.   W postêpowaniu dyscyplinarnym nale¿y unikaæ nadmiernego formalizmu. Je¿eli osoby wezwane przez rzecznika dyscyplinarnego z³o¿± zeznania na pi¶mie i powiadomi± go, ¿e stawi± siê w s±dzie ³owieckim, mo¿e on zrezygnowaæ z ich przes³uchania. Nale¿y d±¿yæ, aby sprawa w miarê szybko znalaz³a siê w s±dzie ³owieckim, a wiêkszo¶æ dowodów by³a przeprowadzona na rozprawie.

 

 

Rozdzia³ VI

 

Protoko³y

 

§ 30

 

1.       Z przebiegu dokonywanych czynno¶ci s±d ³owiecki i rzecznik dyscyplinarny sporz±dzaj± protoko³y lub notatki urzêdowe.

<P class=MsoNormal style="MARGIN: 0cm 0cm
 
O nas kontakt Kontakt reklama Polityka prywatno¶ci Reklama strona g³ówna Strona g³ówna
Copyright © 2002 - 2024 knieja.pl.