knieja bullet Co szumi w kniejach
Filmy
Og³oszenia
Forum dyskusyjne
Galerie zdjêæ
Opowie¶ci z kniei
Kuchnia my¶liwska
Kalendarz
Znalezione w sieci
Kynologia
Akty § Prawne
 
Strona g³ówna
 
 
 
 
 
 
Og³oszenia
login: has³o:
Zapomnia³em has³a Zarejestruj siê!
     
« Akty prawne

Rozporz±dzenie Ministra Spraw Wewnêtrznych i Administracji z dnia 3 kwietnia 2000 r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji. (Dz. U. Nr 27, poz. 343)

 

Na podstawie art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. Nr 53, poz. 549) zarz±dza siê, co nastêpuje: 

§ 1. Rozporz±dzenie okre¶la szczegó³owe zasady i warunki przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji przez:
1) podmioty posiadaj±ce broñ i amunicjê na podstawie pozwolenia na broñ na okaziciela, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 3-6 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji, zwanej dalej "ustaw±",
2) osoby posiadaj±ce broñ i amunicjê na podstawie pozwolenia na broñ, o którym mowa w art. 10 ust. 3 ustawy.

§ 2. 1. Podmioty, o których mowa w § 1 pkt 1, s± obowi±zane przechowywaæ broñ i amunicjê w odpowiednio przystosowanym do tego celu pomieszczeniu, zwanym dalej "magazynem broni".
2. W magazynie broni przechowuje siê równie¿ broñ i amunicjê u¿ywan± podczas zawodów, zgrupowañ, szkoleñ oraz podczas realizacji filmów i innych przedsiêwziêæ artystycznych.
3. W przypadku braku mo¿liwo¶ci zdeponowania broni i amunicji w magazynie broni, musi ona znajdowaæ siê pod zamkniêciem i byæ pod sta³ym, bezpo¶rednim nadzorem.
4. Klucze do magazynu broni przechowuj± kierownicy podmiotów, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 3-6 ustawy, lub upowa¿niona przez nich pisemnie osoba, zwana dalej "magazynierem".
5. Magazynier jest obowi±zany posiadaæ legitymacjê osoby dopuszczonej do posiadania broni.

§ 3. 1. Magazyn broni powinien spe³niaæ nastêpuj±ce warunki:
1) posiadaæ podrêczny sprzêt ga¶niczy,
2) posiadaæ specjalne zabezpieczenia, w tym:
a) drzwi obite blach± stalow± o grubo¶ci co najmniej 2 mm, posiadaj±ce blokadê przeciwwywa¿eniow± oraz zamkniêcie na co najmniej dwa zamki atestowane i zasuwê drzwiow± zamykan± na k³ódkê atestowan±; dopuszcza siê zamiennie monta¿ drzwi metalowych antyw³amaniowych, atestowanych,
b) okna os³oniête siatk± stalow± o wymiarach oczek 10 x 10 mm, wykonan± z drutu o ¶rednicy nie mniejszej ni¿ 2,5 mm, oraz na sta³e zamocowanymi w murze kratami wykonanymi z prêtów stalowych o ¶rednicy nie mniejszej ni¿ 12 mm lub p³askowników stalowych o przekroju poprzecznym nie mniejszym ni¿ 8 mm × 30 mm; odstêp miêdzy prêtami w kracie nie powinien przekraczaæ wymiarów 120 mm × 120 mm, a p³askowników - 80 mm w poziomie i 240 mm w pionie; dopuszcza siê zamiennie monta¿ atestowanych szyb specjalnych, w szczególno¶ci kuloodpornych, w odpowiedniej klasie, odpornych na przebicie i rozbicie, zamocowanych trwale w otworach okiennych, bez mo¿liwo¶ci otwierania,
c) wyposa¿enie w urz±dzenia i systemy alarmowe,
3) byæ objêty ca³odobow± ochron±.
2. Drzwi do magazynu broni na czas nieobecno¶ci magazyniera zamyka siê i plombuje.

§ 4. 1. Broñ paln± i amunicjê w magazynie broni przechowuje siê w szafach stalowych lub sejfach posiadaj±cych zamki atestowane.
2. Warunki przechowywania broni powinny uwzglêdniaæ wymagania jej producenta.
3. W magazynie broni broñ przechowuje siê wyjêt± z futera³u, roz³adowan±, zabezpieczon±, ze zwolnionym kurkiem, z od³±czonym magazynkiem, kompletn± i zakonserwowan±.
4. Amunicjê do broni przechowuje siê w pude³kach lub pojemnikach, u³o¿on± w sposób uniemo¿liwiaj±cy uderzenie w sp³onkê naboju. Zabrania siê przechowywania amunicji w magazynkach nabojowych.

§ 5. Osoby, o których mowa w § 1 pkt 2, posiadaj±ce broñ paln± i amunicjê, s± obowi±zane przechowywaæ j± w kasetach metalowych na trwa³e przymocowanych do elementów konstrukcyjnych budynku lub metalowych szafach albo sejfach, posiadaj±cych zamki atestowane, z zastrze¿eniem § 6.

§ 6. 1. Osoby posiadaj±ce broñ paln± i amunicjê w celach kolekcjonerskich oraz pami±tkowych, w przypadku przechowywania tej broni i amunicji poza miejscami, o których mowa w § 5, s± obowi±zane:
1) zabezpieczyæ okna w pomieszczeniach zlokalizowanych na parterze i ostatnim piêtrze, w których przechowywana jest broñ i amunicja, poprzez zamontowanie w nich co najmniej jednego z nastêpuj±cych zabezpieczeñ: krat, siatki, ¿aluzji antyw³amaniowych albo szyb o podwy¿szonej odporno¶ci na przebicie i rozbicie,
2) zabezpieczyæ drzwi wej¶ciowe do pomieszczenia, w którym przechowywana jest broñ i amunicja, poprzez wzmocnienie ich blach± stalow± o grubo¶ci co najmniej 2 mm oraz wyposa¿enie w blokadê przeciwwywa¿eniow± i co najmniej 2 zamki atestowane; dopuszcza siê zamiennie monta¿ drzwi metalowych antyw³amaniowych, atestowanych.
2. Zabezpieczeñ, o których mowa w ust. 1, nie wymaga siê w przypadku przechowywania broni pozbawionej na sta³e cech u¿ytkowych.

§ 7. Broñ paln± do ochrony osobistej lub ochrony bezpieczeñstwa innych osób oraz mienia nosi siê w stanie zabezpieczonym, w sposób niewidoczny, w kaburze przylegaj±cej do cia³a.

§ 8. Broñ do celów sportowych przenosi siê bez amunicji w komorze nabojowej i magazynkach nabojowych.

§ 9. 1. Osoby, które uzyska³y pozwolenie na broñ bez prawa jej noszenia lub z ograniczonym prawem noszenia, mog± przenosiæ broñ jedynie na podstawie specjalnego zezwolenia wydanego przez w³a¶ciwy organ Policji.
2. Wzór zezwolenia okre¶la za³±cznik nr 1 do rozporz±dzenia.

§ 10. 1. Broñ i amunicja bêd±ce w posiadaniu podmiotów, o których mowa w § 1 pkt 1, podlega rejestracji w Ksi±¿ce ewidencji broni i Ksi±¿ce ewidencji amunicji.
2. Ksi±¿kê ewidencji broni i Ksi±¿kê ewidencji amunicji, wraz z kopiami dokumentów zakupu broni i amunicji, przechowuje siê w magazynie broni.
3. Wzór ksi±¿ki ewidencji broni okre¶la za³±cznik nr 2 do rozporz±dzenia.
4. Wzór ksi±¿ki ewidencji amunicji okre¶la za³±cznik nr 3 do rozporz±dzenia.

§ 11. 1. Wydawanie broni i amunicji z magazynu broni i jej zdawanie podlega rejestracji, odpowiednio, w Ksi±¿ce wydawania - przyjmowania broni oraz w Ksi±¿ce wydawania - przyjmowania amunicji.
2. Wzór ksi±¿ki wydawania - przyjmowania broni okre¶la za³±cznik nr 4 do rozporz±dzenia.
3. Wzór ksi±¿ki wydawania - przyjmowania amunicji okre¶la za³±cznik nr 5 do rozporz±dzenia.
4. Poszczególne karty ksi±¿ek, o których mowa w ust. 1 i w § 10 ust. 1, powinny byæ ponumerowane, przeszyte i opieczêtowane na ostatniej stronie pieczêci± podmiotów, o których mowa w § 1 pkt 1.

§ 12. W terminie 6 miesiêcy od dnia wej¶cia w ¿ycie rozporz±dzenia podmioty i osoby, o których mowa w § 1, dostosuj± sposób przechowywania broni i amunicji do wymogów, o których mowa w § 2-6.

§ 13. Rozporz±dzenie wchodzi w ¿ycie z dniem og³oszenia.

 
O nas kontakt Kontakt reklama Polityka prywatno¶ci Reklama strona g³ówna Strona g³ówna
Copyright © 2002 - 2024 knieja.pl.