no i coś więcej o łajce

Rasy psów, zawody, szkolenia

Moderator: Cyzio

no i coś więcej o łajce

Postprzez brtek15 » 8 stycznia 2006, 19:04

Łajka jest myślwskim psem północy(Finlandi,Rosji). U nas występuje coraz powszechniej łajka zwana karelskim psem niedźwiedzim pies ten ma zwartą , silną budowę:szyja krótka, głowa klinowata ze szpiczastą kufą.Grzbiet prosty z lekko podwyższonym kłębem. Uszy małe, stojące, trójkątne.Nogi proste, mocne, ogon zakręcony spiralnie. Maść carno-biała.Sierść krótka na głowie i nogach , a dłuższ(4cm)na bokach, przylegajaca prosto. Wysokość 50-60cm.Łajka ma bardzo wszechstrone zastosowanie gdyż ma dobry węch, słuch i wzrok, jest wytrzymała an trudy polowania, Jest ona ostra w stosunu do zwierzyny, wytrwale oszczekuje i odważnie atakuje zwierzynę . Dobrze aportuje również z wody . łajka jest inteligentnai łatwo daje się ułożyć.Z łajką można polować dopiero w wieku 2-3 lat gdy jusz podrośni i ,,zmądzreje". Zauwarza się jednak pewne różnice w skłonośćiach do polowania na dane rodzaje zwierząt nawet w tej samej rasie pomiedzy płcią. Samce chętnie polują na :grubego zwierza, ptactwo błotne czasem ignorująć bażanty i kuropatwy, przejawiają niezwykłą agresję w stosunku do drapieżników. Suki natomiastchętnie polują na:wiewiórki, kuny i kuraki polne nie chętnie polują na kaczki, lisy czy borsuki.


Pozdrawiam :D
sp. jak by ktoś coś więcej wiedział prosze o odpowiedż.
Avatar użytkownika
brtek15
 
Posty: 52
Dołączył(a): 6 stycznia 2006, 18:16
Lokalizacja: września

Postprzez rob14444 » 13 stycznia 2006, 21:19

U nas na polowaniach zbiorowych, czesto sa lajki.(zawsze 2).Gonia tylko za dzikami, czasem jeleniami, natomiast nie zwracaja uwagi na sarny.(sa tak szkolone)Moim zdaniem, nadaja sie do polowan na gruba zwierzyne.(strasznie wytrzymale).Wymagaja dobrej tresury(do nas przyjezdrza podkladacz)
Darz Bor
Avatar użytkownika
rob14444
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1271
Dołączył(a): 8 grudnia 2005, 16:39
Lokalizacja: Poznań

Postprzez brtek15 » 14 stycznia 2006, 06:20

No to jednak są myśliwi , którzy polują z łajkami no ale tak jak myslałem tylko na grubego zwierza , a bym chciał sie dowiedzieć coś o polowaniu na ziwrzynę futerkową , czy ptactwo błotne czytałem że są w tym dobre. :D




Fajnie ,że są myśliwi , którzy doceniają zalety moim zdaniem dobrych psów.
8)
Avatar użytkownika
brtek15
 
Posty: 52
Dołączył(a): 6 stycznia 2006, 18:16
Lokalizacja: września

Postprzez rob14444 » 14 stycznia 2006, 12:30

Moim zdaniem, to najleprze psy msliwskie.(w naszym kole uzywamy je do polowan na gruba zwierzyne, bo drobnej jest zbyt malo).Dlatego nie wiem za duzo o polowaniach z nimi, na zw futerkowa.Sa swietne poniewaz, bardzo dobrze znosza trudy polowania i maja w sobie wielka zacietosc.(to w nich lubie najbardziej)
Darz Bor
Avatar użytkownika
rob14444
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1271
Dołączył(a): 8 grudnia 2005, 16:39
Lokalizacja: Poznań

Postprzez brtek15 » 14 stycznia 2006, 15:49

rob 14444 co prawda nie poluję bo mam (15 lat) , ale gdy jusz zostane myśliwym(mam nadzieje :lol: ) to napewno będe używał tych psów, uważam że są to najwłaściwsze psy na nasze łowiska . A jeżeli chodzi o polowania na dziki to łajki (psy)są do tego najwłaściwsze, cięte , mondre, wytrzymałe.Słyszałem , że z łajkami do się skutecznie polować na kaczki są dwa sposoby 1- łakja bobruje i wypłasza kaczki a następnie aportuje poszczałki , 2- polega na tym że w czasie zlotów łajka siedzi obk myśliwego na stanowisku(młode psy zazwyczaj siedzą na smyczy bo trudno je upilnować), łajka słyszy świst kaczych skrzydeł z odległości ok.200m i obraca głowę w kierunku nadlatujacych kaczek wskazującskąc z kąt nadlatują . Jedna rzecz mnie dziwi że łajki aportują z wody same , a z suchego lądu trzeba je tego nauczyć.




po 8) zdrowienia
Avatar użytkownika
brtek15
 
Posty: 52
Dołączył(a): 6 stycznia 2006, 18:16
Lokalizacja: września

Postprzez reqwe » 14 stycznia 2006, 17:57

na polowania też czasem widze łajki moim zdaniem są one uniwersalne ale ja jednak wole karelczyki sa one dla mnie ideałem jednak sądze że w przyszłości jakbym ógł kupił bym te dwie rasy ....
reqwe
 
Posty: 2
Dołączył(a): 14 stycznia 2006, 17:33

Postprzez brtek15 » 14 stycznia 2006, 19:20

reqwe dzięki rozwarze to co powiedziałeś może zakupić obie rasy. Ale mnie nadal interesuje czy ktoś poluje z łajkami na zwierzynę futerkową jeśli tak to prosze o jakieś informacje np: jak odbywa się takie polowanie bo jusz od lat jak sie spotkałem z myślistwem interesuje mnie polowanie na ptactwo błotne i polne , zwierzynę drobną , no i jeszcze polowanie na sarny , ale najwięcej interesuje mnie polowanie właśnie na zwierzęta futerkowe, a wszcegulności na lisy(słyszałem , że lis nawet jest w stanie młode sarny porwać , według mnie jest to wielki szkodnik łowiecki :twisted: )rużne odmiany takich polowań. No bo jeśli mieszka się w wlkp.(tak jak ja :) )no to bardzo często spotyka się lisie nory w miejscach gdzie byś sie tego nie spodziewał(np. mam rodzine w Miłosławiu no tam to lisy narobiły zamętu , pamiętam 2 lata temu jak piękne kogutu bażanta biegały po polu <piękny widok>, no a jak poszłem na rów za psem nie zgadniecie co zobaczyłem nore lisa :twisted: i od tego czasu bażanty słychać lecz jusz daleko w pobliskim zagajniku a widze ich tropy gdy idę ze spanielką na spacer , od czasu doczasu jakiegoś tam koguta przepłoszy)jeśli ktos wie coś o polowaniu na rudzielce jakieś techniki , jakiego śrutu urzymać itp.



prosze o odp. :lol:
Avatar użytkownika
brtek15
 
Posty: 52
Dołączył(a): 6 stycznia 2006, 18:16
Lokalizacja: września

Postprzez rob14444 » 15 stycznia 2006, 14:07

Co do lisow.Jesli mieszkasz w wlkp(ja tez)to sam wiesz ze lisow jest mnustwo. Mozna je wabic(wabiki,padlina).Srut moim zdaniem najlepszy jest 0 lub 1.(kula tez mozna)
Avatar użytkownika
rob14444
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1271
Dołączył(a): 8 grudnia 2005, 16:39
Lokalizacja: Poznań

Postprzez brtek15 » 16 stycznia 2006, 17:29

Dzieki za odp. jeśli ktoś chce coś więcej opowiedzieć na temat lisa zapraszam na forum pt. ,,jak polować na lisy"


Pozdrawiam-Darz Bór :D
Avatar użytkownika
brtek15
 
Posty: 52
Dołączył(a): 6 stycznia 2006, 18:16
Lokalizacja: września


Powrót do Psy Myśliwskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 32 gości