SSG 04 vs SAKO TRG42 kal 300WM

Broń, amunicja, itp.

Moderator: Cyzio

SSG 04 vs SAKO TRG42 kal 300WM

Postprzez caros » 7 marca 2009, 18:02

witam. pytanie do znawcow. chcialbym zakupic jeden z tych sztucerow, tylko ciezko mi sie zdecydowac. czy znawcy tematu moga mu pomuc troche w wyborze? podac argumenty za i przeciw?

mile widziane rady odnosnie lunety na ten sprzed
tu tez mam problem z wyborem S&B 5-25x56 czy swarek Z6i 2,5-15x56 ? ogolnie chodzi o daleki dystans, ale w nocy do byka tez chcialbym strzelic :)

PS: nie pytajcie dlaczego wlasnie taki sprzed, to poprostu kaprys bycia pseudosnajperem ;)

darz bór
caros
 
Posty: 18
Dołączył(a): 21 lutego 2009, 20:23

Postprzez textor » 7 marca 2009, 19:24

Jeśli chodzi o dalekie strzały to kaliber doskonały. Co do marek broni nie piszę bo ich nie mam. Optyka zależna od rodzaju polowań. Jeśli broń ta ma być jedyną, lub nie planujesz strzelać na dystansach pow. 300 m raczej 2,5-15. Jeśli jednak broni nie będziesz używał na zbiorówkach, czy też w lesie, a dystanse strzału 300 m i więcej to większe powiększenie sie przyda. Obie marki z wyższej półki, choć swarek trochę przed S&B.
textor
 
Posty: 32
Dołączył(a): 16 lutego 2009, 10:42

Postprzez caros » 7 marca 2009, 20:03

co do lunety to raczej sklaniam sie tu ku S&B z uwagi na to ze bede chcial strzlecac na 800-1000m nawet wiec to przyblizenie bedzie potrzebne, mysle tez ze na polowaniu do 100m w nocy tez sie sprawdzi. swarovskiego maja koledzy i sa zadowoleni, z tym ze oni inaczej podchodza do myslistwa niz ja. mnie bardziej interesuje strzelanie.

moze jakies pomocne opinie co do tych lunet?? no i oczywiscie tych sztucerow :)

pozdrawiam
caros
 
Posty: 18
Dołączył(a): 21 lutego 2009, 20:23

Postprzez dr. Latoszek » 7 marca 2009, 20:55

Mnie się wydaje ze twoje rozterki sa zbyt powazne jak na to forum...
800 - 1000m na takie odleglosci to ja samochodu musze uzyc zeby dotrzec a ty chcesz rozmawiac o strzelaniu.
dr. Latoszek
 
Posty: 913
Dołączył(a): 10 lutego 2008, 16:57

Postprzez Lord Vader » 7 marca 2009, 21:09

Dwa świetne karabiny! Moim zdaniem minimalnie lepszy byłby TRG42 ze względu na dłuższą lufę( 9 cm), która też jest minimalnie grubsza od lufy Steyra SSG 04, co nie jest bez znaczenia przy strzałach powyżej 800m, gdzieś też czytałem, że Sako TRG42 ma minimalnie lepsze skupienie serii strzałów.Myślę,że także bezpiecznik jest lepiej i bardziej ergonomicznie usytuowany w TRG42, jest w zasiegu palca wskazującego przed spustem, a w Steyr 04 na grzbiecie kolby w postaci wycinka karbowanego kółka z tworzywa sztucznego, co może nie wzbudzac zaufania.Także magazynek lepszy jest chyba w TRG42, bo stalowy, a Steyr SSG 04 wykonany z makrolonu, z tm ,że w Mannlicherze magazynek ma dwie pozycje, z ktorej jedna umożliwia doładowanie pojedynczego naboju bezpośrednio do komory, czego nie ma w TRG. kąt otwarcia dźwigni zamka w TRG wynosi 60ˇstopni , a w Steyr 70. Zakres regulacji kolby w obu modelach jest podobny i świetny, ale gdybyś zdecydował sie na TRG42 ze składaną kolbą( folding stock) to dopiero byłby bajer! Steyr Mannlicher tez ma taka możliwość, ale w modelu Steyr SSG 08. Oczywiście musi być świetna luneta np. Zeiss Victory Diavari 6-24x56, ktora optycznie jest lepsza od Schmidt und Bender 5-25x56 Lord Vader
Lord Vader
 
Posty: 114
Dołączył(a): 19 listopada 2008, 10:40
Lokalizacja: Z. Łęczycko-Sieradzka

Postprzez caros » 7 marca 2009, 21:19

rewelacyjna odpowiedz. ogolnie Ty bys sie sklanial ku TRG tak? strzelalem z manlichera i znam ten bezpiecznik. kwestia przywzyczajenia. teraz wazna sprawa sa koszta. oba karabiny kosztuja podobnie, z tym ze slyszalem ze 04 w cenie powiedzmy 10 tys. ma juz wszystko. kondenator odrzutu, trojnogi, walizke, a RTG trzeba za to placic. czy ktos sie orjetuje ile kosztuje taki juz kompletny TRG, bo ja jeszcze nie dostalem ceny ze sklepu w ktorym sie pytalem o nie go. taki z trojnokiem, kondenstaorem i wszystkim co by moglo polepszyc korzystanie z niego...

co do lunety, tez ciekawa propozycja. serdecznie dziekuje, sprawdze cennik zaissa.

moze jeszcze jakies opinie, podpowiedzi, cos co ulatwi wybor i podjecie decyzji jak to skompletowac??
caros
 
Posty: 18
Dołączył(a): 21 lutego 2009, 20:23

Postprzez Lord Vader » 7 marca 2009, 21:51

Ja też mam dokładnie taki sam dylemat jak Ty, zastanawiam sie , czy wybrać TRG22( kal 308 win), czy Steyr SSG 08 ( też 308 win), ja wybieram TRG22 ze składaną kolbą, ta wersja jest jednak znacznie droższa niż podstawowa. Przed tymi zawirowaniami kursu złotówki podstawowa wersja Sako TRG22 kosztowała ok. 10500zł, a ze składaną kolbą ok. 18 000zł.Różnica jest jak widać spora. Steyr SSG 08 wtedy kosztował ok. 15 700zł, ile teraz kosztują te karabiny , nie wiem, pewnie znacznie więcej.Hamulec odrzutu do TRG jest nakręcany i łatwo zdejmowalny, kupiłem go parę miesięcy temu za 730żł, bardzo drogi jest oryginalny dwójnóg do TRG( typu cradle), chyba ok. 2000zł, do tego trzeba osobno zamówić szynę Picantinny, to też kilkaset złotych, jeśli chodzi o hamulec odrzutu w SSG 04 jest rzeczywiście w komplecie, ale na ciasny gwint, nie można go sobie ot tak wykręcić, jak w TRG. Musi być też zastosowany mocny montaż , najlepiej jednoczęściowy, taktyczny bo luneta S und B 5-25x56 należy do najcięższych(waży 1080 g)Takie montaże ma w swej ofercie Sako, specjalnie na TRG, do tego jeszcze zapas 30 MOA na montażu.Oczywiscie Schmidt und Bender 5-25x56 to świetna luneta, jego najwiekszą zaleta(wg mnie) jest to ,że jeden pełny obrót wieżyczką regulacji pionowej powoduje zmianę nastaw o całe 140 klików, co daje prawie 32 MOA na jednym obrocie, inne lunety tego nie mają, np. luneta NightTForce NXS 5,5-22x56 na jednym pełnym obrocie zmienia nastawy tylko o 10 MOa, a wspomniany juz przeze mnie Zeiss tez ok. 13 MOA , Jeśli Schmidt und Bender to siatka typu P4L fine w drugim planie( krzyż nie zmienia sie przy zmianie powiększenia) ale to trzeba jasno powiedzieć dealerowi, gdyz siatki w drugim planie na razie sa tylko na zamówienie.W Zeissie 1 klik to 5 mm, w S. und B. 7,25 mm
Lord Vader
 
Posty: 114
Dołączył(a): 19 listopada 2008, 10:40
Lokalizacja: Z. Łęczycko-Sieradzka

Postprzez caros » 7 marca 2009, 22:26

tu jest wlasnie cos takiego co mnie interesuje

http://www.optykamysliwska.pl/bron2.html

SSG-04 Manlicher - Steyer prawie nowy .
data zakupu - 09. 2008 w Artemix W-wa. kal. 300 Win.Mag.

W komplecie : kompensator odrzutu , dwujnóg , twardy futerał .Na broni osadzona luneta S&B 5-25/56 z najprecyzyjnieszym krzyżem P4L Fine. Praktycznie nowa .

Doskonała broń zarówno na polowania jak i długodystansowe strzelanie sportowe. Broń wystrzelała 164 naboje. Sprzedaję , ponieważ kupiłem podobną zabawkę w kal. 338 Lapua Mag.

Możliwość zakupu w komplecie z lunetą i montażem lub oddzielnie.
Cena kompletu : 16.500,00
Karabin z montażem - 8.000,00
Luneta - 9.500,00 Polecam

bezpośredni kontakt do właściciela: 604 564 222 (woj. podlaskie)

ogłoszenie z dnia 21go stycznia 2009

dlatego postanowilem zadac to pytanie na forum co jest lepsze...

wyglada na to ze TRG bedzie duzo drozszy, a w SSG 04 mam juz wszystko w komplecie za co tam bede musial wywalic prawie tyle co sam sztucer.

kondensatora zdejmowac nie bede, bo ja nie lubie jak cos kopie mocniej niz 30-06, jedynie z ta optyka do podsunales mi dobry pomysl. zobacze jak to bedzie cenowo.
ogolnie chodzi o to zeby to byl dobry sprzed ale zeby nie potrzebie nie wydawac kase... bo jakbym chcial tak szalec na maxa to pewnie bym i zrobil sobie cos na zamowienie, a ten SSG04 jest w rozsadnych pieniadzach, a jest to juz konkretny sprzed. nawet uslyszalem dzisiaj ze jest to za mocny i za ciezki. z tym ze ja stary nei jestem i udzwigne te 5 kilo, z drugiej strony jak siedze na ambonie to tez nie dzwigam, jak leze na wsniesieniu to tez leze a nie chodze z 5 kilowym sztucerem. a jak bede mial faktycznie z nim pochodzic gdzies po lesie, zbiorowki czy dewizowe czy cholera wie co tam mi jeszcze wpadnie do glowy, to mam jeszcze 243 albo ewentualnie kupie cos tanszego w 308. np. tikka czy cos takiego... jak myslisz??
caros
 
Posty: 18
Dołączył(a): 21 lutego 2009, 20:23

Postprzez Lord Vader » 7 marca 2009, 22:57

Rzeczywiście świetny zestaw, nawet cena jest przystępna, nie wiem , czy dobrze rozpoznałem, ale montaż to chyba Sako Optilock, jeśli tak , to też jest świetny, bo lunety nie trzeba kleić do pierścieni, wewnątrz pierścienie maja wkładkę polimerową i montaż ten jest bardzo wytrzymały( stalowy) i dokładny. Natomiast luneta wyskalowana jest w miliradianach, co powoduje,ze jeden klik to przesunięcie o jeden cm na 100 metrów.Do taktycznego strzelania, czy polowania na dalekich dystansach ( oczywiscie za granicami kraju, chachacha) to spełni swoją rolę, ale do strzelań tarczowych, punktowych np. bentchrestu to juz nie bardzo, bo na 800 metrach jeden klik to będzie 8 cm, do tego na małych powiększeniach krzyż może być zbyt cienki i przez to słabo widoczny i odwrotnie na powiększeniu 25x będzie za gruby, oczywiście przy założeniu, że krzyż jest w pierwszym planie, a sądzę,że tak właśnie jest w tym konkretnym przypadku, ale żeby mieć pewność , trzeba zapytać ogłoszeniodawcę.Przy obecnym kursie złotówki taka luneta , nowa , w sklepie może kosztować ponad 12 000zł, karabin chyba 11 000zł, a montaż ponad 650zł. Jednym słowem opłaca się. Pamiętaj też ,że lufa w tym kalibrze zachowuje świetną celność do maksimum 2500 strzałów, później też strzela, ale nie tak celnie już.zeby wydłużyć resurs lufy i jednocześnie poprawić celność należy używać amunicji pokrytej dwusiarczkiem molibdenu(MoS2) np. amunicji Federal Premium Gold Medal lub innych firm.
Lord Vader
 
Posty: 114
Dołączył(a): 19 listopada 2008, 10:40
Lokalizacja: Z. Łęczycko-Sieradzka

Postprzez Lord Vader » 7 marca 2009, 23:07

Co do masy, to im cięższy tym odrzut będzie mniej odczuwalny, zapytaj też , czy ma przyśpiesznik, czy nie , lepiej żeby miał, bo bez przyśpiesznika opór spustu może sięgać nawet 1,6 kG. Musisz się niestety pogodzić z tym,że strzelając z hamulcem odrzutu będzie trochę głośniej, trzeba więc chronić sluch.
Lord Vader
 
Posty: 114
Dołączył(a): 19 listopada 2008, 10:40
Lokalizacja: Z. Łęczycko-Sieradzka

Postprzez caros » 7 marca 2009, 23:11

Lord Vader - wiedza imponujaca. niestety ja takiej nie mam i musze sie jeszcze duzo doczytac. faktycznie ten zestaw mi sie podoba, ale dzisiaj nie udalo mi sie skontakowac z wlascicielem. jest tez druga strona medalu, dopiero w maju egzaminy, wiec mam czas, z tym ze juz szukam sprzetu dla siebie. w sumie to nic na sile, bo moze bedzie wiecej takich "okazji" i nie ma co sie spieszyc... w kazdym razie dziekuje za pomoc.
caros
 
Posty: 18
Dołączył(a): 21 lutego 2009, 20:23

Postprzez KOWAL » 8 marca 2009, 14:00

koledzy ja tez osobiscie zastanaiam sie nad kupnem SAKO-TRG22 do celów łowieckich mam juz karabin Browninga Eurobolta II cal. 30-06 a wiec na zbiorówke jest a Sako chciałbym uzywac na strzelnicy no i na zaiadke prosze o rade czy to dobry pomysł..
KOWAL
 
Posty: 46
Dołączył(a): 30 stycznia 2009, 13:38

Postprzez rosomak » 8 marca 2009, 16:04

Witam. Mój znajomy ma sako TRG 22 (W łowcu albo w braci jest nawet o nim artykuł; on organizuje polowania na renifery). Tylko że on mieszka w Islandii . TRG jest niesamowity ale wydaje mi się że w polsce taka broń nie jest potrzebna. No chyba że ktoś nie potrafi podejść zwierzyny. he he. A jeśli strzelasz byki w nocy to raczej sie do tego nie przyznawaj. :lol:
rosomak
 
Posty: 102
Dołączył(a): 28 lutego 2008, 17:45
Lokalizacja: Dolsk

Postprzez dr. Latoszek » 8 marca 2009, 21:32

Po co się rozdrabniac? Zafunduj sobie AI L96 w 338LM
dr. Latoszek
 
Posty: 913
Dołączył(a): 10 lutego 2008, 16:57

Postprzez Lord Vader » 8 marca 2009, 21:32

To, czy taka broń jest potrzebna, czy nie, decyduje nie Polska, tylko sam właściciel-myśliwy, bo to on ją kupuje dla siebie. Jestem przekonany,że większość myśliwych posiadajacych tego typu broń, kupuje ją po prostu po to , aby doskonalić swoje umiejetności na strzelnicach, na dystansach większych niż 100m, nie widzę też żadnych przeciwskazań, aby była używana do polowań, skoro prawo na to zezwala.Jedyna różnica będzie taka,że trafiony byk, czy odyniec nie będzie się męczył, niedokładnie trafiony z siejącego na boki rozkalibrowanego, starego sztucera. Oczywiście jest multum świetnych, nowych sztucerów, które sa celne, no , ale jak ktoś chce mieć SSG 04 czy Sako TRG22, to niech ma, to kwestia gustu, a o gustach się nie dyskutuje.
Lord Vader
 
Posty: 114
Dołączył(a): 19 listopada 2008, 10:40
Lokalizacja: Z. Łęczycko-Sieradzka

Następna strona

Powrót do Akcesoria Myśliwskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 139 gości