Myśliwska tytułologia - pytanie.

Rozmowy na tematy aktualne, problemowe, niewygodne

Moderator: Cyzio

Myśliwska tytułologia - pytanie.

Postprzez JohnWayneGacy » 26 sierpnia 2008, 10:18

Witam, potrzebuję pomocy jakiegoś starego myśliwskiego wyjadacza, który interesuje się również historią swojego hobby. W starych zapiskach dotyczących rodu Hochbergów (panów na Książu i Pszczynie) znalazłem dwa myśliwskie tytuły - Oberjägermeister i Obertsjägermeister. W łopatologicznym tłumaczeniu są to Wyższy Mistrz Myślistwa i Najwyższy Mistrz Myślistwa, ale potrzebowałbym ich oficjalnych odpowiedników w języku polskim. Zapiski datowane są na XIX wiek.

Przekopałem już Google, książki tematyczne które mam w magazynie i nic nie znalazłem. Czy jest ktoś, kto mógłby mi pomóc? (I z góry przepraszam, jeżeli nie trafiłem z kategorią.)
JohnWayneGacy
 
Posty: 1
Dołączył(a): 26 sierpnia 2008, 10:17

Postprzez borowik » 26 sierpnia 2008, 17:39

W języku polskim takich odpowiedników chyba nie ma. Natomiast istniał urząd dworski i związany z nim tytuł "łowczy". Jest w kołach łowieckich funkcja w zarządzie koła o nazwie łowczy. Człowiek ten odpowiada bezposrednio za gospodarke łowiecką. W strukturach okręgowych i krajowych PZŁ znajduja się stanowiska z nazwą "łowczy".
borowik
 
Posty: 729
Dołączył(a): 5 kwietnia 2005, 13:01

Myśliwska tytułologia

Postprzez doliwa » 27 sierpnia 2008, 14:53

Szanowny Kolego John Wayne Gacy - jestem w posiadaniu książki Waleryana Kurowskiego "Myśliwstwo w Polsce i Łitwie wydane w 1865 r. w Poznaniu.Tamże autor pisze; cyt."Pierwsze poszlaki ,że egzystowały jakieś prawa względem myśliwstwa,opierają się na podaniach Galla,który wspomina,że za panoiwania Bolesława Chrobrego już pry dworze istniały godności Łowczego (venator) mającego pod sobą podrzędnych urzędników trudniących sie łowiectwem."kon.cyt. Stanisław Hoppe w swoim słowniku pod hasłem "Łowczy" pisze ;dawniej urzędnik dworski zarządzający łowiskiem mający nadzór nad psiarnią,końmi,sprzętem łowieckim,organizujący łowy;później stanowisko tytularne; obecnie w kołach członek zarządu zajmujący się sprawami hodowli i ochrony zwierzyny,organizacją polowń.Łowczowie stanowią aparat wykonawczy PZŁ. Przytoczone przez Kolegę tytuły miały zapewne zastosowanie tylko na terenach o dominacji niemieckiej.Zatem rację ma Kol.Borowik.Serdecznie pozdrawiam
Darz Bór
Doliwa
doliwa
 
Posty: 137
Dołączył(a): 13 lipca 2008, 19:38

Myśliwska tytułologia

Postprzez doliwa » 27 sierpnia 2008, 14:58

Szanowny Kolego John Wayne Gacy - jestem w posiadaniu książki Waleryana Kurowskiego "Myśliwstwo w Polsce i Litwie wydane w 1865 r. w Poznaniu.Tamże autor pisze; cyt."Pierwsze poszlaki ,że egzystowały jakieś prawa względem myśliwstwa,opierają się na podaniach Galla,który wspomina,że za panowania Bolesława Chrobrego już przy dworze istniały godności Łowczego (venator) mającego pod sobą podrzędnych urzędników trudniących sie łowiectwem."kon.cyt. Stanisław Hoppe w swoim słowniku pod hasłem "Łowczy" pisze ;dawniej urzędnik dworski zarządzający łowiskiem mający nadzór nad psiarnią,końmi,sprzętem łowieckim,organizujący łowy;później stanowisko tytularne; obecnie w kołach członek zarządu zajmujący się sprawami hodowli i ochrony zwierzyny,organizacją polowń.Łowczowie stanowią aparat wykonawczy PZŁ. Przytoczone przez Kolegę tytuły miały zapewne zastosowanie tylko na terenach o dominacji niemieckiej.Zatem rację ma Kol.Borowik.Serdecznie pozdrawiam
Darz Bór
Doliwa
doliwa
 
Posty: 137
Dołączył(a): 13 lipca 2008, 19:38


Powrót do O Czym Szumią Knieje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 77 gości