Wskazówki pomocne przy zakupie lunety.

Broń, amunicja, itp.

Moderator: Cyzio

Wskazówki pomocne przy zakupie lunety.

Postprzez jarcyś » 23 stycznia 2005, 15:19

Darz Bór Kolegom.Proszę o pomoc w wyborze lunety.Posiadam sztucer Frankonia,kaliber 7x64 z zamontowaną obecnie lunetą Zaiss Jenna 6x42,na montażu hakowym,z regulacją w poziomie przy pomocy śrub. Luneta jest zamontowana stosunkowo wysoko ponad lufą,z możliwością strzelania przez otwarte przyrządy celownicze.Poluję głównie z zasiadki,ewentualnie z podchodu.Problem jest w tym,że nie jestem już młody,i nocą ta luneta nie sprawdza się w pełni.Chciałbym coś jaśniejszego.CzyKoledzy mogą zasugerowac jakąś lunetę do tej broni,oczywiście w cenie dla zwykłego,normalnie zarabiającego myśliwego?Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi. Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
jarcyś
 
Posty: 42
Dołączył(a): 8 maja 2004, 21:12
Lokalizacja: Kąpino k. Wejherowa

Postprzez PiotrL » 23 stycznia 2005, 15:30

Ze względu na fizjologie wzroku myśliwi po 40 roku zycia nie wykorzystają większego światła w lunetach więc wg mnie nie ma sensu kupować lunety jaśniejszej.Nie wspominajac juz o takim drobiazgu że te lunety porównywalne klasa do Zeissa z Jeny a mające więcej światła zaczynaja się od 2300 zł a kończą sie bardzo daleko....Jezeli moge radzic - dałbym ta lunete do przeglądu i czyszczenia - np u Wedmana - i za sumę ok 200-250 zł dalej mieć znakomita i wysokiej klasy lunetę....Zmieniać montazu na niski tez nie widzę sensu- zwłaszcza jak ten sztucer ma bezpiecznik skrzydełkowy.
Darz Bór
PiotrL
 
Posty: 815
Dołączył(a): 27 kwietnia 2004, 21:42

Postprzez jarcyś » 23 stycznia 2005, 20:34

Na Kolege Piotra jak zawsze można liczyć.Rzeczywiście sztucer ma bezpiecznik skrzydełkowy.Powiem więcej ale w tajemnicy/zamek posiada wybitą swastykę/więc wskazuje to na produkcję wojenną,co z kolei nie wpływa na walory użytkowe broni.Celność i donośnośc-bez zarzutu.Przyznam się szczerze,denerwuje mnie wysoko umieszczona luneta,co ma wpływ na składność broni-jestem średniego wzrostu[176].Gotów jestem zainwestować ok.2000 PLN aby to poprawić.Może coś z lunet używanych?Przy wysoko położonej lunecie trzeba bardzo uważać aby lufa i luneta były w pionie/pokrywały się w lini pionowej/.Wszelkie odchylenia od pionu na odległościach 120~180 m. skutkują małą precycją strzału.Przy emocjach w czasie polowania nie zawsze się o tym pamięta.Wolałbym wyłożyć pieniądze i nie skupiać się na tym,czy luneta leży pionowo ponad lufą.Po prostu od jakiegoś czasu mi to przeszkadza.Stąd ten apel do Kolegów o poradę.
Avatar użytkownika
jarcyś
 
Posty: 42
Dołączył(a): 8 maja 2004, 21:12
Lokalizacja: Kąpino k. Wejherowa

Postprzez PiotrL » 23 stycznia 2005, 23:11

Dzięki za dobre słowo.. staram się.... Przy okazji - ja tez miałem Mausera z 1942 r przerobionego przez niemieckich rusznikarzy z wojskowego i ofiarowany przez ludnośc Lobau generałowi Steinerowi.Sztucer został "wyzwolony" przez II Armię WP i potem krecił się po WOP-ie.Niestety wojskowe dbanie nie wyszło mu na dobre - choć strzeliłem jeszcze z niego swojego największego odyńca...Ale wracajmy do rzeczy. Każda luneta będzie musiała być usadzona wysoko - wymusza to ten bezpiecznik.Najprościej - dać rusznikarzowi do przeróbki na obracany w poziomie - są rózne modele nawet gotowe sprzedaje niemiecka Frankonia. W montazu hakowym zmieniłbym te kostki - przednią cała igórna tylną - to tez nie jest zbyt trudne. Wtedy Zeiss 6x42 siadzie nisko i problem załatwiony. W przeciwnym wypadku - żeby odczuć rzeczywiście poprawe - trzeba kupic lunete porzadna - przynajmniej Kapsa,Doctera - nie wspominając o górnej półce.To ok 2000 zl. Pozostaje problem montazu - jak luneta z szyna - można przełożyć - ale będzie wysoki - czyli przerobić montaż. Jak wyjdzie nisko - to znowu przeszkadza bezpiecznik... Duzo korowodów, stracone pieniadze - a poprawa - dyskusyjna
Pozdrawiam
P.S. - może zrób sobie poduszkę pod policzek? Może być albo uszyte ze skóry obejmujace kolbe albo z drewna wyrzeźbione i przykrecone na stałe. Tyle że nie jakbaka - z boku kolby ale obejmujace ja z góry i z lewej strony - aby skład był instynktowny
PiotrL
 
Posty: 815
Dołączył(a): 27 kwietnia 2004, 21:42

Postprzez jarcyś » 24 stycznia 2005, 20:00

Dziękuję Kolego Piotrze.Że tak powiem,mam ogląd sprawy.Rzecz wymaga ponownego,gruntownego przemyślenia.Rzeczywiście byłoby z tym mnóstwo korowodów a efekt niekoniecznie oczekiwany.Może rozważyć inne wyjście?Odczekać,odłożyć-poszukać czegoś nowszego.Pożyjemy,zobaczymy.W każdym razie dziękuję za pomoc.Pozdrawiam a że mamy ładny śnieg-udanych wypraw do łowiska.
Avatar użytkownika
jarcyś
 
Posty: 42
Dołączył(a): 8 maja 2004, 21:12
Lokalizacja: Kąpino k. Wejherowa

Postprzez PiotrL » 25 stycznia 2005, 21:29

Dzięki i wzajemnie.. ciesze się ze choc trochę pomogłem
PiotrL
 
Posty: 815
Dołączył(a): 27 kwietnia 2004, 21:42


Powrót do Akcesoria Myśliwskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google Adsense [Bot] i 60 gości