Selekcja Jeleni Byków.

Rozmowy na tematy aktualne, problemowe, niewygodne

Moderator: Cyzio

Selekcja Jeleni Byków.

Postprzez Henryk Roch » 15 stycznia 2008, 13:19

Witam.

Koledzy i koleżanki tak sobie siedze i myśle odnośnie selekcji jeleni w Naszych łowiskach. W ciągu 30 lat obcowania z lasami zauważam wzrost populacji jelenia, który idzie w parze z pogorszeniem jakości wieńców byków. Bardzo mocno zachwiany jest również stosunek ilosciowy łań do byków. Biorąc po uwage tylko ten sezon, to plan łań tylko w miom kole został wykonany 15 grudnia natomiast z bykami jest problem, pozostało jeszcze sześć byków.
Z roku na rok jest coraz słabsza druga klasa. Byków w trzeciej klasie prawie wogóle nie ma, pisze prawie ponieważ być moze sa dwa lub trzy, na 6 tys ha lasu ale według mnie to jest nic. Proszę o ustosunkowanie sie do problemu, biorąć po uwage łowiska w których polujecie, proszę również podjecie dyskusji na temat rozwiązania tego problemu. Nie ukrywam iż ja swoją teze posiadam i jak bedzie zainteresowanie tematem wsród internautów to chętnie przedstawie swoje dywagacje...
Henryk Roch
 
Posty: 269
Dołączył(a): 18 października 2007, 14:37

Postprzez novi » 15 stycznia 2008, 13:40

Efekty gospodarki planowej...
novi
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1696
Dołączył(a): 3 stycznia 2006, 22:41

Postprzez Henryk Roch » 15 stycznia 2008, 14:05

No Novi tos powiedział co wiedział...
Henryk Roch
 
Posty: 269
Dołączył(a): 18 października 2007, 14:37

Postprzez muflon123 » 15 stycznia 2008, 14:42

Witam
Byki faktycznie są słabsze i mniej , łanie - to zależy ostatnio dzień po dniu robiliśmy zbiorowe , by wykonać plan i brakło jeszcze 2 szt. Myśliwi są aktywni , ale z reguły z łaniami mamy problem. Niby są , a jak trzeba to kłopot - lubuskie.
muflon123
 
Posty: 67
Dołączył(a): 15 czerwca 2007, 12:09
Lokalizacja: lubuskie

Postprzez Cyzio » 15 stycznia 2008, 14:43

A co jest inaczej?
Pozdrawiam.
Cyzio
ponad 2000 postów!
ponad 2000 postów!
 
Posty: 2336
Dołączył(a): 19 kwietnia 2004, 22:42
Lokalizacja: Sudecka Kraina Łowiecka.

Postprzez Henryk Roch » 15 stycznia 2008, 15:08

Koledzy po to załozyłęm ten temat ażeby poznąc Wasze Opinie na ten temat. Jesli "MY" Mysliwi nic nie zrobimy w celu poprawienia jakości wieńców jelenia to raczej nikt nic nie zrobi! Przecież anie Wędkarze ani Działkowicze nie zrobią tego za Nas. Od czegos trzeba zacząć... dzis strona internetowa, jutro Prasa łowiecka, później list otwarty itd itd.....
Henryk Roch
 
Posty: 269
Dołączył(a): 18 października 2007, 14:37

Postprzez novi » 15 stycznia 2008, 19:27

Bo ja Henryku:
"Nic nie umiem i nic nie wiem
Jestem matoł bity w ciemie
Milion dziewczyn za mna szlocha
jestem gwiazdą... gwiazdą rocka"

Z Ciebie to niezły wywrotowiec. Chcesz puscic z dymem cały dorobek PZŁ. Wyniki prac naukowych Stacji Badawczej w Czempiniu. No nie ładnie.
A tylu diałaczy sobie siedziało na ciepłych posadkach cięzko badajac populacje nie tylko jeleni i ty twierdzisz ze ich cały dorobek naukowy to domowy wyrób wedlin?
Mamy najlepszy model łowiectwa na Świecie i nagle nie spodobała Ci się selekcja jeleni? Nie ładnie, kolego, nie ładnie.

A tak powaznie, mozesz sobie w buty wsadzić całate selekcje i wszelkie działania. Pewnego dnia obudzisz się w nowej RP gdzie jakis geniusz w randze Ministra Środowiska kaze wystrzelać .. no ile 50% populacji? a moze 70%?
Jakis inny kretyn sprawujący funkcje Prezydenta podnieci się listem który przysłała mu jakas aktoreczka w której w młodosci się podkochiwał - ba moze nawet miał gustowne lusterko z jej podobizną i wprowadzi zakaz strzelania do... tym razem np lisów.

Powiem Ci tyle nikt mysliwych w tym kraju powaznie nie traktuje i dyskusje tego typu, artykuły w prasie łowieckiej - to juz wogóle pomyłka, tak jak bys przekonywał przekonanych - listy otwarte niczego nie zmienią.

Nie od nas to zalezy.
novi
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1696
Dołączył(a): 3 stycznia 2006, 22:41

Postprzez Henryk Roch » 15 stycznia 2008, 19:58

oj NOVI nie do konca tak jest.

Z racji zawodu który wykonuje mam doczynienia od kilkunastu lat z różnymi nadleśniczymi.

I wąłsnie dwa latat temu szefem mojej placówki stał sie facet z jajami! Mysliwy z krwi i kosci, Gosc który na temat selekcji, polowania na zwierzyne grubą wie bardzo duzo i jest chetny do zmian na lepsze. Do czego dąże, ano do tego iz własnie nadleśniczy zatwierdza bądz nie plany pozyskania. Tak czy nie tak? Ten sam nadlesniczy został koordynatorem rejonu hodowlanego w którego skład wchodzi 7 nadleśnictw, i włansie chce doprowadzić do zmiany struktury pozyskania byków. 3 nadleśnictwa sie godzą, 4 nie... Ano dlaczego juz Ci mowie: Plan przedstawiny przez koordynatora jest taki strzelamy 20% byków w I klasie, 40% w II klasie i 40% w III klasie. rzecz jasna ze III klasy nie wykonamy bo jej nie ma, ale Nasz "zarząd gówny" w porozumieniu z Zarzadem Gółwnym Lasów Państwowych podjeli kiedys dyrektywe ze nie podlega sankcji nie wykonanie planu byków w III klasie. Tak czy nie tak? Do tego radykalnie zmnieszamy pozyskanie cieląt np: z 20% do 10%, co pozwoli wiekszej czesci młodzieży zarówno zenskiej jak i meskiej do i Klasy wiekowej.

czyli zakładajc że strzelimy o 50% mniej byków w klasie I (jak to do tej pory było) i podobnie w pozyskanie ukształtuje sie w II klasie, pozwolimy znacznie wiekszej ilosci byków wejsc w klase II. Tak czy nie TAK?


Wszystko to wymaga czasu, ale pierwsze efekty bedą widoczne juz po 5 latach. Jesli bardzo chesz to opisze to dokładniej, bo rwniez istnieje mozliwosć zmiany kryteiów pod względem wagowym oraz ilości odnóg.

Heniek
Henryk Roch
 
Posty: 269
Dołączył(a): 18 października 2007, 14:37

Postprzez novi » 15 stycznia 2008, 20:22

Henryk
No fajnie to wygląda na monitorze czy papierze. Tylko nikt ci ne zagwarantuje ze te ustalenia nie trafiąd o kosza wraz z nadejsciem nowego.
Jak sam wiesz ALP to bardzo ciekawe miejsce. Tam z dnia na dzień lesniczy moze zostac Dyrektorem Generalnym LP i tak szybko jak wzniósł się na wyzyny moze z nich spaść bardzo, bardzo niziutko i z wielkim hukiem.

To raz.
jak wygląda to w kołach?
We wrześniu jest reglamentacja odstrzalów. kazdy ma jakies marzenia i nadzieje. Później okazuje się ze jeden juz strzelił a póxniej miał jeszcze ciekawszego, a drugi widział i owszem bardzo dobrego ale jeszcze nie miał odstrzału bo nie jego kolej itd. w efekcie w styczniu zaczynaja się dożynki i strzela się to co akurat wyjdzie. Następnym problemem wynikajacym z "tego co wyjdzie" jest ...skąd wziąsc wieniec na wycene...
I chyba wszystko jasne co do ilosci i jakości.

Nie wierze ze z LP da się cos sensownego zrobic w tym temacie. Nie ze względu na ludzi którzy się tym zajmuja ale na polityke tej firmy.
novi
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1696
Dołączył(a): 3 stycznia 2006, 22:41

Postprzez Henryk Roch » 15 stycznia 2008, 20:36

Novi

Odnosnie 3 nadleśnictw to wejdzie to od sezonu 2008/2009. Zobaczymy jak bedzie.
Henryk Roch
 
Posty: 269
Dołączył(a): 18 października 2007, 14:37

Postprzez Wania » 15 stycznia 2008, 22:44

I co tu jeszcze można dodać po tym co napisał novi. Muszę się niestety zgodzić z jego diagnozą rzeczywistości.
A ten opis to niestety chyba Polska Norma tzw. selekcji:
"We wrześniu jest reglamentacja odstrzalów. kazdy ma jakies marzenia i nadzieje. Później okazuje się ze jeden juz strzelił a póxniej miał jeszcze ciekawszego, a drugi widział i owszem bardzo dobrego ale jeszcze nie miał odstrzału bo nie jego kolej itd. w efekcie w styczniu zaczynaja się dożynki i strzela się to co akurat wyjdzie. Następnym problemem wynikajacym z "tego co wyjdzie" jest ...skąd wziąsc wieniec na wycene... "
Byłem na "dożynkach" dwa tygodnie temu. Chora sytuacja. Nic dodać nic ująć. Niestety.

Pozdrawiam

Wania
Wania
 
Posty: 135
Dołączył(a): 2 lutego 2007, 12:27
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez Henryk Roch » 15 stycznia 2008, 22:53

to w takim razie siedziec z założonymi rękoma i czekac az Byki zrobia sie same medalowe???
Henryk Roch
 
Posty: 269
Dołączył(a): 18 października 2007, 14:37

Postprzez novi » 16 stycznia 2008, 17:21

Henryk, nie denerwuj się tak. z tego co napisałes wygląda to całkiem fajnie ale ja np widze problemy natury ekonomiczno politycznej. Grupa pasjonatów niczego nie zmieni w strukturze populacji jelenia w tym kraju.

Obszar 3 nadlesnictw to ze tak powiem kawał terenu na którym takie eksperymenty maja szanse powodzenia jednaj majac moze mgliste ale jednak jakies pojęcie o strukturze ALP i obyczajności tam panujacej, trzech nadlesniczych zdecydowało się pobiegac po cieniutkim lodzie.

Moim zdaniem miałoby to sens na szczeblu RDLP.
novi
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1696
Dołączył(a): 3 stycznia 2006, 22:41

Postprzez Wania » 16 stycznia 2008, 17:26

Siedzieć z założonymi rękami nie trzeba. Każdy powinien zacząć od siebie i robić dobrze to co od niego zależy. A jak jest każdy kto ma oczy widzi.
Pisać można o tym dużo ale to i tak po próżnicy, bo efektu z tego nie będzie. Ale parę krótkich refleksji napiszę.
Selekcja tak naprawdę nie zaczyna się i nie kończy się od byków. Nie wiem czy nie ważniejsza dla jakości populacji jelenia nie jest selekcja łań i cieląt. A nikt na to nie zwraca uwagi. W grudniu i pierwszych dniach stycznia strzela się na polowaniach zbiorowych to co pod lufę wyjdzie, byleby wykonać plan. Większość łań i cieląt strzelanych jest przez młodych myśliwych na polowaniach indywidualnych. Dla "starych" to dyshonor, więc młodzi wykonują plan strzelając znowu jak leci perspektywiczne łanie, duże, zdrowe, dobrze odżywione cielęta. Jak zwróciłem na to uwagę to prawie już wyszło, że jestem niekoleżeński, więc już nic nie mówię. I pozostają cherlawe cielęta i łanie którym ziemia czekoladą pachnie. I tak te geny powielają się, nie tylko za sprawą byków przecież
Z drugiej strony z tymi bykami nie jest tak tragicznie. Wystarczy popatrzeć na zrzuty. A dlaczego myśliwi nie strzelają tych byków, to już inna sprawa. Moim zdaniem za rzadko bywają w łowisku, nie znają terenu, nie mają czasu na polowanie i to jest też problem. Większość myśliwych nie mieszka w łowisku mają w najlepszym razie 50 - 100 km, ale czasami 500 km. W okręgu szczecińskim swój obwód ma koło "Szarak" z Warszawy.
Inna sprawa to kwestia populacji, w Polsce mamy generalnie jelenia karpackiego i nizinnego, wśród których występuje kilka subpopulacji z których jak ostatnio dowiedziałem się populacja zachodniopomorska jest najbardziej zdegenerowana i "zanieczyszczona" genami innych gatunków jeleni (wapiti, marale) a nawet innych jeleniowatych. To skutek hodowli parkowych szeroko prowadzonych na tych terenach do II wojny światowej i działań domorosłych pruskich "genetyków" jeszcze w XIX. To wszystko nie wyszło populacji jelenia wbrew pozorom na dobre.
I już ostatnia uwaga. Wolę żeby były takie jakie są niż ma to pójść w niemieckim kierunku tj. hodowli prawie fermowej, już karmienia paszami (a nie tylko dokarmiania) z proteinami i minerałami które mają zwiększyć masę i jakość poroża. Mam odruchy wymiotne jak czytam o tych wszystkich Notarach i Kastorach. I co to ma wszystko wspólnego z łowiectwem jak myśliwy strzelając do byka wie że nazywa się on Kastor i ma na łbie 270,75 pkt CIC. Przecież to świadczy o chorobie umysłowej wszystkich tych którzy w tym uczestniczą. Czego sobie i Wam nie życzę.

Wania
Wania
 
Posty: 135
Dołączył(a): 2 lutego 2007, 12:27
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez Henryk Roch » 16 stycznia 2008, 18:19

kolego Wania

Co do Mysliwych którzy umieją polwać zgadzam sie z Tobą w 100%. U mnie w kole jest około 10 członków na 40 aktywnych, znających w miare dobrze teren, umiejących polowac i przestrzegają w miare selekcji.

Selekcja łań jest również bardzo ważna. Z badań oraz z moich doswiadczeń wynika że młode łanie dają potomstwo żeńskie, natomiast łanie starsze potmostwo męskie. Należałoby w takim razie polowac w zanaczniej mierze na łanie dwuletnie oraz łanie znacznie starsze, jałowe nie prowadzace już potomstwa.

Co do Byków to na początku lat 90 widywałem bardzo mocne byki, szacunkowo mające wieniec wagi około 7-8kg, czesto kwalifikujące sie na medal. W ciągu 20 lat dużo sie zmieniło. W tym roku na co najmniej 15 widzianych przezemnie byków prowadzacych chmary może dwa miały 7kg na łbie. Wiekszość plasowała sie w okolicach 5 kg. Były to byki młode w wieku około 7-8 lat.

Mam nadzieje ze cos drgbnie i znów bede oglądłą na rykowiskach potężne byki...


Heniu
Henryk Roch
 
Posty: 269
Dołączył(a): 18 października 2007, 14:37

Następna strona

Powrót do O Czym Szumią Knieje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 106 gości