Praktyczne porównanie lunet "wilkiej piątki"

Broń, amunicja, itp.

Moderator: Cyzio

Praktyczne porównanie lunet "wilkiej piątki"

Postprzez suszi_wojtek » 24 stycznia 2007, 13:48

Czy ktoś może porównywał w praktyce lunety doctera ze szwarkiem, zeissem, s&b czy khalesem? Ale pytam o to czy ktoś miał w nocy np. na ambonie lunety tych firm o tych samych parametrach i porównywał czy istnieją i czy widać różnice "gołym okiem" w jasności i ostrości obrazu?
Bardzo chętnie wysłucham waszych opinii na ten temat.
Pozdrawiam Darz Bór!
suszi_wojtek
 
Posty: 23
Dołączył(a): 26 grudnia 2005, 18:24
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez wizard » 24 stycznia 2007, 14:37

no - może się odwdzięczę za te 243. :)

Porównywaliśmy swarowski habitch PF - N 8x56 ze schmidt&bender 8x56 no i docterem z tym, że docter był "nastawny" 3-12x56 (ale ustawiony na 8x56)

s&b tubus cieńszy niż u pozostałych testowanych (chyba ok 26mm będę w domu to sprawdzę)

- osobiście nie zauważyłem znaczącej różnicy w jasności pomiędzy swarem a docterem czy też S&B w jasności - ale w ostrości tak (dla mnie docter miał zbyt małą regulację ostrości i sprzedałem).
Jeżeli - a na 100 % jakaś tam różnica jest to przy danym oświetleniu w/g mnie dla myśliwego bez odpowiedniego sprzętu pomiarowego jest niezauważalna (nie wiem jak tam lunety o innych parametrach)

Zauważalna róznica w jasności (test przy zasłoniętym księżycu przez chmury) była dopiero przy patrzeniu przez zeissa 6-24x72.
Jak masz ochotę to zapraszam na testy - ewentualnie kontakt na priv - oprócz tego doctera resztę lunet mam aktualnie na stanie i możemy przetestować jeszcze raz.
DB
Avatar użytkownika
wizard
 
Posty: 636
Dołączył(a): 16 grudnia 2006, 17:44

Postprzez fousek » 24 stycznia 2007, 17:37

Porównywanie takich lunet powinno odbyć sie najlepiej w warunkach nie zbyt jasnych. Np przy gwieżdzistym niebie. Jesli chodzi o jsność takiego sprzętu to dla przeciętnego mysliwego są one raczej nie wychwytalne. Polując, w nocy oddajemy strzał na 100-150m. Mając lunete firmy docter, zeiss, swar, S&B nie powinniśmy mieć kłopotów z precyzyjnym ulokowaniem kuli. Grubość tubusu nie ma żadnego wpływu na jasność lunety!, jest ona potrzebna do regulacji krzyża. Lunety o tubusie 30mm posiadają wiekszą mozliwość regulacji. Na jasność wpływa głównie jakość szkieł i powłok jakim sa one pokryte.( zakładam tą samą srednice obiiktywu). Podsumowójąc lunety w/w firm sa lunetami bardzo jasnymi i z mocną mechaniką. Polując z taką lunetą mamy pełny konfort strzału nawet przy połowce księzyca.
Avatar użytkownika
fousek
 
Posty: 26
Dołączył(a): 24 stycznia 2007, 17:09
Lokalizacja: Kłodzko

Postprzez novi » 24 stycznia 2007, 21:22

Tyle ze duży zakres regulacji nie jest czymś dobrym, poza tym ze jest dobrym chwytem marketingowym.
novi
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1696
Dołączył(a): 3 stycznia 2006, 22:41

Postprzez suszi_wojtek » 24 stycznia 2007, 23:54

Z tego co widzę nie ma widocznych różnic w jasności i ostrości obrazy między lunatami "wielkiej piątki" o podobnych parametrch, a jak wygląda sytuacja w porównaniu tych lunet z lunetami np. Meopty czy Delty? Z tego co czytałem to lunety delty posiadaą transmisję światła 96%, natomiast lunety z wielkiej piątki "zaledwie" 92-94% Hmmmm??? Co wy na to? Może ktoś porównywał je na ambonie w nocy i może coś na ten temat powiedzieć?
suszi_wojtek
 
Posty: 23
Dołączył(a): 26 grudnia 2005, 18:24
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez novi » 25 stycznia 2007, 00:08

Taaakkk Delta jest genialna! 96% i jeszcze ta wytrzymałośc coś ok 5500J...

Co najsmieszniejsze to wszystko prawda. W cywilizowanym świecie istnieje coś takiego jak drobny druk... a w tym bardziej rozwiniętym technologicznie (ChRLD) drobny druk jest zupełnie pominięty gdyż klienta uważa się za (niedo)rozwiniętego.

Z pewnością Delta posiada transmisje rzędu 96% tylko producent zapomniał podać dla jakiej długości fali.

5500J tez pewnie wytrzyma, problem w tym by jej zbyt szybko nie rozpędzać :)
novi
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1696
Dołączył(a): 3 stycznia 2006, 22:41

Postprzez fousek » 26 stycznia 2007, 09:00

Lunety seri Delta czy artemis nawet nie powinny leżeć na tej samej półce co Swar czy S&B. A to co pisza to reklama i artykuły sponsorowane wiec musi tam bys napisane w samych superlatywach. To tak samo jak bys poszedł do slaony BMW i za 30 tys zł (cena Fiata Pandy) chciał kupić BMW Seri 3.
Avatar użytkownika
fousek
 
Posty: 26
Dołączył(a): 24 stycznia 2007, 17:09
Lokalizacja: Kłodzko

Postprzez suszi_wojtek » 26 stycznia 2007, 17:59

Przywołałeś kolego lunete meopty - artemis to starsze modele tej firmy, a jak wygląda sytuacja z meostarem w porównaniu (oczywiście chodzi o porównanie w praktyce a nie to co wypisują w folderach) do "piątki", bo przyznam że długo wahałem się czy nie kupić meostara 3-12x56 RD niestety nie odpowiadał mi zbyt szybko gróbiejący krzyż z kropką( przy zmianie powiększenia) która przysłaniała zbyt dużo obrazu. Atrakcyjna za to była cena ok 2600zł, ale w końcu wybrałem doctera o tych samych parametrach, niestety droższego o 1000zł i musze powiedzieć że nie żałuję :D
suszi_wojtek
 
Posty: 23
Dołączył(a): 26 grudnia 2005, 18:24
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez kuki » 26 stycznia 2007, 23:50

Kilkanaście dni temu porównywalem doctera 3-12x56 i S&B 2,5-10x56. W nocy przy pelnych chmurach (dość ciemno), przy takich samych nastawieniach nie spostrzeglem róznicy. Potwierdzam wcześniejsze wypowiedzi kolegów.
S&B ma nieco mocniejsze podświetlenie. Podświetlenie w docterze bylo zauważalne na trzecim skoku a w S&B na drugim. Może w docterze byla slabsza bateria a może taka uroda tej kropki, że jest slabsza. Jednak mi w niczym to nie przeszkadza.
kuki
 
Posty: 476
Dołączył(a): 16 kwietnia 2004, 00:46
Lokalizacja: Łódź

Postprzez suszi_wojtek » 27 stycznia 2007, 18:24

To nie słaba bateria docter po prostu tak ma. A ja i tak strzelam z podświetlenia 3 czasem 4 więc nie przeszkadza to w niczym po prostu licze trzy kilknięci przykładam karabin, celuje kropeczką w komorę, strzelam i dziczek leży :D padł w ogniu, tak to wyglądało wczoraj wiczorem
suszi_wojtek
 
Posty: 23
Dołączył(a): 26 grudnia 2005, 18:24
Lokalizacja: Bydgoszcz


Powrót do Akcesoria Myśliwskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 89 gości