Dzik widzi ...

Rozmowy na tematy aktualne, problemowe, niewygodne

Moderator: Cyzio

Dzik widzi ...

Postprzez MAREK Ł » 4 grudnia 2015, 19:33

Witam ...
Mam zapytanie czy dziki widzą w nocy....???
Rozchodzi mi się o to czy podczas ucieczki w np ..w Las dziki się nie odbijają od drzew ....Może ktoś z was ma jakieś historie związane z tym zagadnieniem lub coś wie na ten temat...według mnie to dziwna sprawa...pozdrawiam i czekam na odpowiedz.... :
MAREK Ł
 
Posty: 86
Dołączył(a): 22 czerwca 2008, 19:59
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Dzik widzi ...

Postprzez MAREK Ł » 5 grudnia 2015, 00:16

czy mysliwi i selekcjonerzy nic nie wiedza jak dzik sie porusza w nocy???Ja również nie potrafie tego wyjasnic....Poz....
MAREK Ł
 
Posty: 86
Dołączył(a): 22 czerwca 2008, 19:59
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Dzik widzi ...

Postprzez Cyzio » 5 grudnia 2015, 00:36

Witam.
Dzik w nocy widzi słyszy ma bardzo dobry wech.
Darz Bór. :D
Cyzio
ponad 2000 postów!
ponad 2000 postów!
 
Posty: 2336
Dołączył(a): 19 kwietnia 2004, 22:42
Lokalizacja: Sudecka Kraina Łowiecka.

Re: Dzik widzi ...

Postprzez PawelC » 5 grudnia 2015, 01:10

Cyzio napisał(a):Witam.
Dzik w nocy widzi słyszy ma bardzo dobry wech.
Darz Bór. :D

Dyskusyjna teza. Według Pasławskiego dzik ma słaby wzrok, niezły słuch i dobry węch. Na pewno dzik widzi w nocy na małą odległość i na pewno nie obija się od drzew ale już np. nie przemyka się po cichu przez las jak sarna tylko idzie na przełaj przez krzaki z całkiem głośnym chrobotem. Zwróć uwagę, że przy korzystnym wietrze możesz spotkać dzika na łące w ciągu dnia i dopóki nie zaczniesz wykonywać gwałtownych ruchów to dzik nie zareaguje na Twoją obecność. Jeżeli chodzi o widzenie w nocy to zapewne dzika zwierzyna widzi w nocy lepiej niż człowiek bo inaczej by unikała przemieszczania się i żerowania po zachodzie słońca ale, tak jak wcześniej pisałem, dzik raczej nie widzi sylwetki człowieka z większej odległości, być może jest hm... krótkowidzem, dzik reaguje raczej na ruch w przeciwieństwie do np. łani, która potrafi wieczorem obszczekać stojącego bez ruchu a nawet siedzącego na odkrytej ambonie myśliwego, powiem więcej - jeżeli człowiek porusza się po lesie bez broni to łania go ignoruje, jak zobaczy myśliwego z bronią to ucieka. Jeżeli chodzi np. o ptactwo to Jako ciekawostkę mogę opisać autentyczną historię z lat szkolnych. Jak chodziłem do szkoły technikum to mieliśmy na zajęciach przysposobienia obronnego - strzelanie z wiatrówki na boisku szkolnym. Normalnie na okolicznych krzakach siadało mnóstwo wróbli, jak wychodziliśmy z wiatrówkami na boisko to wróble znikały. Widocznie jednak nie do końca jest prawdą teza o słabym wzroku u zwierząt. Podobnie zachowują się kaczki w obwodach łowieckich. Jeżeli widzą człowieka bez broni czy innego kija na plecach to go dopuszczają na małą odległość.
PawelC
 
Posty: 103
Dołączył(a): 26 listopada 2013, 10:21


Powrót do O Czym Szumią Knieje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 81 gości