mały kaliber

Strzelectwo myśliwskie, zawody, komentarze

Moderator: Cyzio

mały kaliber

Postprzez Karo » 27 grudnia 2008, 21:55

proszę o podpowiedzi, co kupić w kalibrze 222 kub223 rem. na strzelnicę lub na liski...... fajnie by było gdyby można było to kupić do 2 tys. PLN
Karo
 
Posty: 19
Dołączył(a): 5 lipca 2005, 21:13

Postprzez kastor » 28 grudnia 2008, 00:03

bierz CZ 527 w 223 rem varmint. kasa to ok 2300 zl a robia juz z przyzwoita osada. wczesniej bylo gorzej od wiatrowki. a do celnosci nie mam zatrzezen. tylko nie sknoc zestawu i zaloz przyzwoite szklo.

Darzbor
Avatar użytkownika
kastor
 
Posty: 84
Dołączył(a): 7 lutego 2007, 20:34

Postprzez kastor » 28 grudnia 2008, 00:08

aaa, i jeszcze jedno - bierz jednak 223 - raz, ze deko wieksza energia, a dwa wiekszy wybor amunicji jako, ze jest to standard NATO-wski i sporo tego robi sie na wojskowych liniach. polecam np Federala HP - dosc trudno go dostac.. bo rzadko sa dostawy zza wielkiej wody ale lata znakomicie. FMJ zreszta tez. No i kosztuje kolo 2 zl/szt.

DB
Avatar użytkownika
kastor
 
Posty: 84
Dołączył(a): 7 lutego 2007, 20:34

Postprzez szymon » 28 grudnia 2008, 01:44

A od kiedy to amunicję myśliwską robi się dla wojska?
szymon
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1004
Dołączył(a): 24 lutego 2006, 11:42
Lokalizacja: Z "zagranicy" ;)

Postprzez kastor » 28 grudnia 2008, 09:36

szymon

Sorki, ale sprobuj opanowac trudna sztuke czytania , na dodatek ze zrozumieniem.

DB
Avatar użytkownika
kastor
 
Posty: 84
Dołączył(a): 7 lutego 2007, 20:34

Postprzez szymon » 28 grudnia 2008, 14:29

" ...dwa wiekszy wybor amunicji jako, ze jest to standard NATO-wski i sporo tego robi sie na wojskowych liniach."

Jak według ciebie ma to być rozumiane? Jak dla mnie sugerujesz, że 223 Remington to to samo co 5,56x45 nato i że dzieki temu jest dostępnych wiele typów amunicji myśliwskiej. Może najpierw sam opanuj trudną sztukę wyrażania myśli zanim komuś zarzucisz, że cię źle zrozumiał.
szymon
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1004
Dołączył(a): 24 lutego 2006, 11:42
Lokalizacja: Z "zagranicy" ;)

Postprzez kastor » 28 grudnia 2008, 16:48

Posluchaj mnie uwaznie drogi Szymonie...

Naprawde - nie zalezy mi na tym, zeby blyszczec na tym forum i niekoniecznie ostatnie slowo musi nalezec do mnie. Odnosze wrazenie, ze zalezy Ci na nabijaniu licznika - ile postow stworzyles. Mi to lata...
Chce -w miare swojej wiedzy pomoc innym a od tych, od ktorych moge sie nauczyc - uslyszec cos ciekawego i pouczajacego.
Dopoki nie zaczniesz pisac merytorycznie - nie podejme dyskusji. Nie wiem dlaczego odnosze wrazenie, ze pelnisz role podobna jak pretorianie Cezara - wobec niejakiego Latoszka. W czasach obecnych nazywa sie ich przydupasami. Prosze - miej swoje zdanie. Od tego trzeba zaczac.
W kwestii merytorycznej : scalanie nabojow polega na polaczeniu POWTARZALNYCH elementow. Do nich naleza : proch - jako ladunek miotajacy, pocisk - o POWTARZALNYCH parametrach(masa, ksztalt, wymiary) , lusce (tolerancji wykonania) i splonce jako elementowi inicjujacemu zaplon. Ja naprawde moge buty czyscic Krakusowi - autorowi ksiazki o eleboracji - wiec nie uwazaj mnie za autorytet. Ale sporo amunicji w kalibrze 223 rem jest SCALANYCH z dobrej jakosci powtarzalnych elementow tworzonych na liniach wojskowych ( wbrew pozorom im zalezy na jakosci).
Zrozumiales ? Jesli nadal masz klopot z przyswojeniem materialu - popytaj Krakusa. On Ci wylozy kawe na lawe. To bardzo cierpliwy czlowiek...

Darzbor ( mam nadzieje, ze jestes mysliwym)
Avatar użytkownika
kastor
 
Posty: 84
Dołączył(a): 7 lutego 2007, 20:34

Postprzez szymon » 28 grudnia 2008, 20:38

Zanim napisze coś merytorycznie i zaspokoję twoje wymagania, to mam takie pytanie - co ma piernik do wiatraka? Dotyczy to całości twojej wypowiedzi - zarówno części o nabojach jak i lamentowania o tym kim według ciebie jestem lub masz nadzieje, żebym był i co o tym myślisz.
Gdyby warunkiem popularności i dostępności amunicji myśliwskiej było jego użytkowanie przez wojsko, to wielu nabojów myśliwskich już dawno by nie było. Za przykład podam ci 30.06 i chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego. Do tego jest wiele nabojów, które z wojskiem nie mają nic wspólnego a ich popularność, dostępność czy wybór pocisków są wręcz ogromne - 7x64 Są również takie, których wojskowe wersje są nadal w użyciu i na polach walki ciągle przeżywa swoje złote lata a z dostępnością i wyborem amunicji myśliwskiej jest zaskakująco kiepsko - 7,62x39
Więc, żeby było jasne o co mi chodzi i o czym rozmawiamy, żebyś już nie musiał się żalić, że ktoś cię nie rozumie lub ty czegoś nie pojąłeś - 223 Remington to nie to samo co 5,56x45 Nato a różnorodność dostępnych pocisków myśliwskich, moim zdaniem nie ma związku z wojskowym pochodzeniem.
szymon
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1004
Dołączył(a): 24 lutego 2006, 11:42
Lokalizacja: Z "zagranicy" ;)

Postprzez kastor » 29 grudnia 2008, 11:16

A daj spokoj Kolego,

Nie pogadamy - to jak rozmowa ze slepym o kolorach - przy czym wcale nie twierdze, ze to nie ja jestem slepym.
Wmawiasz mi, ze twierdze a Ty mnie prostujesz :
"- 223 Remington to nie to samo co 5,56x45 Nato a różnorodność dostępnych pocisków myśliwskich, moim zdaniem nie ma związku z wojskowym pochodzeniem"

Po pierwsze - pokaz gdzie tak twierdzilem. Po drugie - nie czytasz co pisze, tylko ciagniesz swoja piesn. Ja tlumacze - niekoniecznie Tobie - ze CENA amo do 223 rem jest relatywnie znacznie nizsza od innej - przy dobrej jakosci - poniewaz ELEMENTY amo sa produkowane na wysokowydajnych i precyzyjnych automatach uzywanych do produkcji wojskowej.
Zarzucanie mi, ze nie rozrozniam 5,56 x 45 od 223 rem - to sorry ale to tak, jakbym Tobie zarzucal, ze nie rozrozniasz broni gladkolufowej od gwintu. A rozrozniasz - prawda ? :)
Nie wydaje mi sie, zebysmy w tej dyskusji powiedzieli cos nowego - bo przeciez nie piszemy tylko dla siebie - a - aby wniesc cos nowego to watku. No i ciesze sie, ze uniknelismy poziomu rynsztoka.
I to by bylo na tyle....

Pozdrawiam


PS. Na marginesie - niezle wyglada pisanie do respondenta z duzej litery ( Ty, Tobie, Ciebie). Przy okazji - jest to zgodne z zasadami savoir vivre'u, ktory i na tym Forum powinien jako tako obowiazywac :). DB
Avatar użytkownika
kastor
 
Posty: 84
Dołączył(a): 7 lutego 2007, 20:34

Postprzez szymon » 29 grudnia 2008, 11:58

Dziękuje za lekcję dobrego wychowania. Jednak "Cię", " Tobie" itp. wielką literą piszemy w oficjalnej korespondencji i nie ma obowiązku wysilania się w luźnych postach na forum.
Pytasz mnie gdzie twierdzisz, że 223 Remington to to samo co 5,56x45 Nato a różnorodność dostępnych pocisków myśliwskich ma według ciebie związek z wojskowym pochodzeniem? No jak to gdzie? W twoim drugim poście. Już cytowałem więc się nie będę powtarzał.Nigdy tego nie sprostowałeś ani nie odkręciłeś, więc się tego trzymam. Co więcej dalej kontynuujesz hipotezę jakoby produkcja łusek i spłonek do wojskowego naboju 5,56x45 miała jakiś wpływ na różnorodność i cenę pocisków myśliwskich do 223 Rem. Do tego twierdzisz, że komponenty do jednego i drugiego są produkowane na tych samych iniach wojskowych. No ja tak dokładnie to tego nie wiem ale bardzo by mnie to zdziwiło bo te naboje mają nieco inne wymiary i parametry na przykład grubość ścianki łuski a co za tym idzie jej pojemność, kształt komory jak i maksymalne dopuszczalne ciśnienie.
Mam nadzieję, że Cię nie zawiodłem i że jednak napisałem coś nowego, coś o czym jeszcze nie wiedziałeś.
szymon
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1004
Dołączył(a): 24 lutego 2006, 11:42
Lokalizacja: Z "zagranicy" ;)

223 remington

Postprzez DZIKI KOŃ » 27 stycznia 2009, 21:19

Koledzy 223 REMINGTON to to samo co 5,56x45 w cywilnym określeniu to jest przeprojektowany nabój kal 222 Remington po prostu wydłuzono łuskę o 3mm. Został wyprodukowany do karabinu M16 i użyty z ogromną skutecznością w Wietnamie. Po sukcesie wojskowym szybko ruszyła produkcja tego naboju do celów myśliwskich. W tej chwili stał sie najpopularniejszym kalibrem do strzelań sportowych jak też do polowań na drpieżniki i sarny. Darz Bór.
DZIKI KOŃ
 
Posty: 16
Dołączył(a): 26 stycznia 2009, 22:14
Lokalizacja: NORD OST

Postprzez szymon » 27 stycznia 2009, 22:12

To ciekawe co piszesz. Więc według ciebie te naboje można by stosować zamiennie? Można zapytać o źródło tych rewelacji?
szymon
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1004
Dołączył(a): 24 lutego 2006, 11:42
Lokalizacja: Z "zagranicy" ;)

Postprzez dr. Latoszek » 27 stycznia 2009, 23:05

Szymon to moze inaczej.
Czym się rózni nabój 5,56x45NATO od .223Rem.
Jak sobie odpowiesz, zrozumiesz bezsens dalszej dyskusji.
dr. Latoszek
 
Posty: 913
Dołączył(a): 10 lutego 2008, 16:57

Postprzez szymon » 28 stycznia 2009, 01:13

Przede wszystkim przeznaczeniem, więc i typem pocisku ale dodatkowo ciśnieniem w komorze i, niby minimalnie, wymiarami. Podobno jednak ta różnica np. w długości może prowadzić do wypadku. Chodzi mi o to, że pisanie, że to jeden diabeł utwierdza co niektórych w przekonaniu, że sobie mogą wojskowy nabój do sztucera załadować, bo skądś mają za darmo albo taniej... Taki mniej więcej to może mieć skutek. Czytałem i słyszałem już o "lepszych" pomysłach. Może się nic nie stanie... nie za każdym razem musi. Ja nie próbowałem i wole zaufać tym co twierdzą, że to niebezpieczne.
To samo jest np. z 8x57J i 8x57JS. Nie każdy zauważa tę subtelną różnice o czym osobiście miałem okazję się przekonać. Ja nie wiem, może to faktycznie niczym nie grozi. Nie zamierzam tego udowadniać empirycznie. Mnie w tym wypadku wystarczą zapewnienia i teoria.
szymon
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1004
Dołączył(a): 24 lutego 2006, 11:42
Lokalizacja: Z "zagranicy" ;)

Postprzez dr. Latoszek » 28 stycznia 2009, 10:19

Przeznaczeniem? Bzdura - oba służą do tego samego - strzelania.
Typem pocisku? Bzdura - oczywiście cziezko znaleźć 223Rem ze smugaczem ale z FMJ nie ma najmniejszego problemu a SS 109 to tez FMJ
czyli pewne typy pocisków sa wspólne.
Wymiarami?
Kaliber ten sam 5,56/5,7
Wymiary łuski - takie same
Ciśnienia? - w zakresie warunków bezpieczeństwa.
Tak więc - to "jeden diabeł" a czy moga sobie zaladować do sztucera okreslają przepisy prawne a nie BHP

I to nie jest to samo co 8x57I i 8x57IS - tu sa dwa rózne kalibry pocisków.
czyli srednice. 7,8/8,07 i 7,92/8,20
dr. Latoszek
 
Posty: 913
Dołączył(a): 10 lutego 2008, 16:57

Następna strona

Powrót do Strzelectwo

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości