bobry

Rozmowy na tematy aktualne, problemowe, niewygodne

Moderator: Cyzio

Re: bobry

Postprzez borowik » 26 stycznia 2015, 11:10

Co to wszystko, co piszesz ma wspólnego z wyrywaniem się do odstrzału bobrów? Zajmując się tym co polowaniem nie jest nie obronimy obecnie obowiązującego prawa łowieckiego.
Myśliwi jedzą dziczyznę i także odstawiają ją do skupu.
borowik
 
Posty: 729
Dołączył(a): 5 kwietnia 2005, 13:01

Re: bobry

Postprzez PawelC » 26 stycznia 2015, 11:26

borowik napisał(a):Co to wszystko, co piszesz ma wspólnego z wyrywaniem się do odstrzału bobrów? Zajmując się tym co polowaniem nie jest nie obronimy obecnie obowiązującego prawa łowieckiego.
Myśliwi jedzą dziczyznę i także odstawiają ją do skupu.


Ależ to Ty zacząłeś dyskusję OT swoją wypowiedzią z 16 października 2014, 19:51 . .Autor wątku zapytał się jak polować na bobry a Ty zmieniłeś sens jego wypowiedzi na po co w ogóle polować na bobry. :D
P.S. Tak na koniec : Swoją drogą dyskusja na temat co dalej z polskim łowiectwem jest jak najbardziej na czasie, szczególnie, że w Sejmie trwają prace nad nowelizacją a może nawet nad całkowitą zmiana prawa łowieckiego. Politycy sobie poradzą z polowaniem ale czy reszta myśliwych jeszcze będzie polować za 2-3 lata "na swoim" to już nie jest takie pewne. Być może taniej i łatwiej będzie polować na Białorusi czy na dziki w Turcji za pośrednictwem biur polowań niż w Polsce. Czas pokaże, ale jak my sam nie będziemy walczyć o swoje to nikt tego za nas nie zrobi.
PawelC
 
Posty: 103
Dołączył(a): 26 listopada 2013, 10:21

Re: bobry

Postprzez borowik » 26 stycznia 2015, 11:42

Jeśli chodzi o dyskusję na temat polskiego łowiectwa to łączenie tej sprawy z wyrywaniem się do dstrzału bobrów może tylko zaszkodzić.
Ja zawsze, kiedy ktoś pyta o odstrzał bobrów, piszę żeby sobie z tym dać spokój bo uważam, że jak się ma kłopoty to nie należy sobie brać nowego na głowę. Zwłaszcza jak nikt do tego nie zmusza.
Moim zdaniem, kiedy ktoś pyta czym strzelać do bobrów, pisanie żeby wogóle nie strzelać do bobrów jest na miejscu.
borowik
 
Posty: 729
Dołączył(a): 5 kwietnia 2005, 13:01

Re: bobry

Postprzez Cyzio » 26 stycznia 2015, 19:24

Witam.
A mam okazję zapolować na bobry, w rodzinie jest staw i to ,,ogromny,, ale podziekowałem, Staw ma ok 7 ha z rowem przez który płynie ciek wodny.Niech sobie strzelaja na bobry inni.
Darz Bór.
Cyzio
ponad 2000 postów!
ponad 2000 postów!
 
Posty: 2336
Dołączył(a): 19 kwietnia 2004, 22:42
Lokalizacja: Sudecka Kraina Łowiecka.

Re: bobry

Postprzez PawelC » 26 stycznia 2015, 22:38

Panowie myśliwi. To troszkę nie tak. Nie chodzi o to aby wyrywać się do strzelania bobrów ale jak nas o to poproszą, poważnie zastanowić się czy , w drodze wyjątku (czytaj łaski) tego działania się nie podjąć. I tak "ludzie" oczekują od myśliwych, że to oni załatwią sprawę, wszak nie tak dawno to OHZ-ty i PAN wspólnie z PZŁ zajmowały się reintrodukcją bobrów do naszej przyrody. "Narozrabialiśmy" to w zasadzie powinniśmy posprzątać :( . Poza tym polscy myśliwi polowali na bobry od wieków i należało to do tradycji przedwojennego polskiego łowiectwa. Tom.in. z inicjatywy PZŁ zaczęto przywracać bobry polskim lasom i polom i ... przesadziliśmy z ochroną. W zasadzie każdy z gatunków ssaków chronionych w Polsce jeszcze nie tak dawno był gatunkiem łownym i nic nie stoi na przeszkodzie aby za parę lat zlikwidować fikcję , jaką jest żubr wpisany na listę gatunków chronionych skoro od przynajmniej 30-40 lat odbywają się na nie polowania dewizowe a obecnie i ALP-owe dla "krajowców". W kwestii odszkodowań sprawa jest prosta - tam gdzie łosi, jeleni i bobrów nie ma w RPŁ tam odszkodowania płaci państwo, tam gdzie są - powinno się ustalić np. proporcje skoro myśliwi strzelają 10 procent populacji to uczestniczą na poziomie 10 procent szkód szacowanych przez właściciela a nie dzierżawcę obwodu.

P.S. jak ja zdawałem egzamin łowiecki to musiałem jeszcze znać kalendarz polowań m.in. na łosie, wilki, rysie, bataliony, kwiczoły, paszkoty, głuszce, cietrzewie, zające ;) , itp.
I jeszcze jedno, w dzisiejszych komentarzach medialnych , przy okazji protestu rolników, bodajże w programie "Świat się kręci" padło pytanie, "czy pani Kopacz ma za rolników wystrzelać dziki w Polsce ? " :shock: . Panowie jak sie nie weźmiemy do działania to za dwa lata będą nam śpiewali https://www.youtube.com/watch?v=B-t7CqvBM2A
PawelC
 
Posty: 103
Dołączył(a): 26 listopada 2013, 10:21

Re: bobry

Postprzez Cyzio » 26 stycznia 2015, 22:55

Witam.
A miałem okazję zapolować na żubra tak na żubra w Bieszczadach ale jako tzw,, dewizowiec,, cena na owe czasy ok 1200000 starych zł a zarabiałem w kopalni ok 25 tys zł.Ale był taki mały mankament sztucer miałem 3006 a wymagano 375HM. A taki kal to był ,,egzotyczny,, a było to ok 24 lata w tył.
Darz Bór.
Cyzio
ponad 2000 postów!
ponad 2000 postów!
 
Posty: 2336
Dołączył(a): 19 kwietnia 2004, 22:42
Lokalizacja: Sudecka Kraina Łowiecka.

Re: bobry

Postprzez PawelC » 26 stycznia 2015, 23:23

Cyzio napisał(a):Witam.
A miałem okazję zapolować na żubra tak na żubra w Bieszczadach ale jako tzw,, dewizowiec,, cena na owe czasy ok 1200000 starych zł a zarabiałem w kopalni ok 25 tys zł.Ale był taki mały mankament sztucer miałem 3006 a wymagano 375HM. A taki kal to był ,,egzotyczny,, a było to ok 24 lata w tył.
Darz Bór.


Opowiadał mi jeden z kolegów jak w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, w Puszczy Białowieskiej, jeden z prominentnych urzędników ALP wybrał się wczesnym rankiem na dziki. W porannej mgle zobaczył "watahę" 4 szt żerującą na łąkach pod lasem. Na takie dictum, myśliwy zdjął z pleców BAR-a kal 30-06 i "zapolował". Myśliwy wygarnął do żerujących "dzików" kładąc "w ogniu" trzy sztuki, czwarty poszedł. Jak później opowiadał ów niefortunny myśliwy, po podejściu do zwierzyny stwierdził ze zdziwieniem, że to nie były dziki tylko żubry i jak później spuentował " żeby przynajmniej ten czwarty poszedł, ale nie ... leżał sto metrów dalej :( . "Polowanie" zakończyło się "wybrakowaniem" czterech żubrów i "zdjęciem ich ze stanu Nadleśnictwa" a "myśliwy-prominent" polował aż do końca dni swoich. Ale to były gierkowskie czasy i w lasach różnie się działo.
PawelC
 
Posty: 103
Dołączył(a): 26 listopada 2013, 10:21

Re: bobry

Postprzez Cyzio » 26 stycznia 2015, 23:32

Witam.
Byłem w kole które graniczy z borami dolnoślaskimi, mieliśmy w obwodach cietrzewia to był widok w kwietniu koguty tokowały.Było minęło serce krwawi.Ludziska zniszczą wszystko i samych siebie.
Darz Bór.
Cyzio
ponad 2000 postów!
ponad 2000 postów!
 
Posty: 2336
Dołączył(a): 19 kwietnia 2004, 22:42
Lokalizacja: Sudecka Kraina Łowiecka.

Poprzednia strona

Powrót do O Czym Szumią Knieje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 69 gości